Популярне

Два шведських бізнес-гіганта готові зайти в Україну

123

 

Експерти запевняють, що відсутність всесвітньо відомих компаній на ринку країни не завжди свідчить про його відсталість. 

Експерти запевняють, що відсутність всесвітньо відомих компаній на ринку країни не завжди свідчить про його відсталість. 
 
В Україні знову заговорили про шанси на прихід до країни всесвітньо відомого шведського меблевого бренду IKEA. Цього разу приводом стала заява голови правління компанії "Мандарин Плаза" Олександра Черницького, який планує побудувати новий торгово-розважальний центр на місці київського льодового стадіону. За словами Черницького, IKEA може стати орендарем цього ТРЦ, будівництво якого має розпочатися восени поточного року.
 
"IKEA дивиться в наш бік. Їхні наміри вже озвучені, представники спеціально сюди приїжджали, зустрічалися", – заявив бізнесмен. Навіть в самій шведської компанії повідомили, що дійсно надали франшизу для ринку країни. "Але поки у нас немає точної дати про відкриття торговельної мережі", – відзначили в IKEA.
 
Це далеко не перша спроба компанії зайти на український ринок. IKEA планувала побудувати магазин під Києвом з моменту відкриття київського офісу в 2005 році, але так і не змогла купити землю для цієї мети на тлі суперечок з місцевою владою.
 
У квітні 2012 року тоді ще міністр економічного розвитку і торгівлі, а нині президент України Петро Порошенко заявив в інтерв’ю агентству Bloomberg: "IKEA – це не тільки спосіб мати доступні якісні меблі, IKEA – це символ. Якщо IKEA не дозволяють потрапити на ринок, страждає НЕ компанія, страждає Україна", – заявив тоді Порошенко, наполягаючи на необхідності відновити довіру інвесторів до країни. У березні 2016 року офіційний представник компанії Кайса Йоханссон заявила українським ЗМІ, що IKEA не планує виходити на український ринок.
 
Подібні чутки огортають і інші відомі на Заході, але відсутні в Україні бренди, серед яких і шведська марка одягу, взуття та аксесуари H&M. Про зацікавленість шведів в українському ринку з посиланням на власні джерела в грудні 2016 року писало видання ЛігаБізнесІнформ. Журналісти тоді повідомили, що директор з розвитку нових ринків компанії Маттіас Ламберг відвідав Україну, оглянувши ряд столичних ТРЦ. Втім, трохи пізніше в прес-службі H&M повідомили, що в 2017 році бренд не планує відкривати в країні свої магазини.
 
Ризикована країна
 
За словами фахівця відділу продажів цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital Сергія Фурси, до заяви Черницького про нібито зацікавленості IKEA орендою торгових площ в Києві варто ставитися обережно.
 
"Сама фраза, що вони дивляться в цей бік, свідчить про те, що конкретних домовленостей поки немає", – говорить експерт. Тому, на його думку, поки говорити про серйозність намірів шведського меблевого бренду не варто.
 
Перешкодою на цьому шляху може стати корупція, адже IKEA відома тим, що не дає хабарів, вказує фахівець.
 
Єдине, що може переважити побоювання корупційних ризиків, говорить Фурса, це можливість вийти на ненасичений ринок на тлі значної платоспроможності населення. Втім, Україна, на думку експерта, поки що не відповідає і цим критеріям – тут є велика кількість торгових центрів, а населення поки оговтується від економічних негараздів.
 
Але, якщо одні західні бренди коливаються виходити на ринок України, інші на ньому давно присутні. За словами виконавчого директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, на рішення брендів виходити на конкретний ринок впливає ряд ризиків, частина з яких є унікальними для кожної компанії, інші ж однаковим чином впливають на поведінку інвесторів. Серед останніх, за словами експерта, для таких брендів, як IKEA, дійсно важливі і можливість вести бізнес без порушень закону, і купівельна спроможність населення.
 
"І хоча позиції України в рейтингу Doing Buisness виросли – влада спростила валютне регулювання, а з огляду на макроекономічну стабільність прогнози є позитивними – це важко назвати проривом, який би принципово змінив стратегії західних брендів в нашому регіоні", – говорить Вишлінський.
 
Відсутність на ринку – не завжди ознака відсталості
 
Втім, відсутність брендів на конкретному ринку не завжди свідчить про його відсталість в порівнянні з сусідами, додає Вишлінський.
У разі H&M в Україні широко представлені його конкуренти аналогічного цінового сегменту, що свідчить про наявність попиту і реалістичності успішної роботи в країні. У той же час шведський бренд присутній в набагато менш перспективній з точки зору розмірів ринку Грузії.
 
На український роздрібний ринок банківських послуг, незважаючи на всі застереження ще в 2006 році успішно вийшов французький банк BNP Paribas, купивши контрольний пакет акцій УкрСиббанку. "Мало в яких країнах Східної Європи він представлений в роздрібному сегменті", – говорить експерт.
 
Цю тезу підтверджує і Фурса, за словами якого вимоги конкретних брендів в перспективних ринків дуже індивідуальні, тому кожен кейс варто розбирати окремо.
 
Так, нерівне уявлення в країнах регіону може бути викликане змінами в стратегії компаній. Вишлінський розповідає, що до фінансової кризи 2008 року багато компаній займалися активною географічної експансією, потім змінили ці плани. Це, на думку експерта, привело до появи на картах "білих плям", на місці країн, куди певні бренди не встигли зайти до різкої зміни своїх намірів.
"У такому випадку змусити конкретні компанії все ж вийти на певний ринок може тільки щось екстраординарне, але Україна поки нічого подібного не демонструє", – говорить Вишлінський.
IKEA

businessua.com
Всі статті автора


Вибір редакції

Лис
21
«Не потрібно вести людей, вони самі знають куди йти», - майданівець з Тернопільщини – владі.

Сьогодні у Тернополі представники громади і влади вшанували учасників обох Майданів. Дійство під пам’ятником Небесній Сотні було традиційним – відслужили міжконфесійну панахиду, формальне слово сказали керівники міста й області. Серед 2-3-х сотень присутніх – майданівців вкрай мало. Не аналізуємо чому, спілкуємось з одним із них.

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.

Лис
06
Переполох у Тернопільському обласному «методичному курнику» або як посіпаки Степана Барни і Любомира Крупи крадуть гроші в держави (документ)

З достовірних джерел стало відомо, що цього тижня в Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти стався справжнісінький переполох. В цей, за влучним висловом одного педагога «методичний курник», яким при номінальній наявності директора Петровського О.М. фактично заправляє його заступник мадам Когут О.І., несподівано навідалися слідчі Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю (УДСБЕЗ).

Лис
06
Щедрі преміальні чиновників Гусятина на Тернопільщині або Там, за туманами…

Осіння прохолода принесла на Гусятинщину густі тумани, які приховують від пересічного спостерігача не лише обриси об’єктів навколишнього ландшафту, але й діяльність місцевої влади.  Як співається у відомій українській пісні, за туманом нічого не видно…