Популярне

На Подолі виганятимуть нечисту силу

19 січня о 18.00 в Центрі української культури та мистецтва (вул. Хорива,19б) відбудеться театралізоване інтерактивне дійство "Вигнання нечисті з Києва та України. Вечір за Гоголем".

Ця традиція існувала в місті в дореволюційні часи, її "розкопав" києвознавець Анатолій Макаров, - розповіла "Вечірці" ініціатор заходу, письменниця Лада Лузіна. - Вважалося, що на Різдво Бог був такий радісний, що дозволив навіть нечисті гуляти і розважатися, що вона і робила до Водохреща.

До речі, і під час ворожінь дівчатам та хлопцям часто відповідала нечисть. В одному з таких обрядів, хлопець вночі біля проруби викликав водяного, який мав носити його на собі навколо світу, показуючи й долю. Як відомо, чорти водяться в "омуті", у воді, і коли Митрополит Київський на Водохреща опускав хрест в Йордан,  в ополонку на Дніпрі, вони звідти вискакували. В цей час міське військо спеціально палили з гармат, "розстрілюючи" чортів.  А звичайні городяни стріляли з рушниць, а у кого не було - гучно стукали палками. Й таким чином виганяли нечисть з міста. Історії про чортів до нас дійшли завдяки Миколи Гоголю, який взяв їх з народних легенд та зафіксував у повісті "Ніч перед Різдвом".

В перший раз за понад сто років цю традицію відтворять в місті за участі підліткової театральної студії "арт-Балаган" і всіх охочих, які приєднаються до інтерактивного дійства. Кожен може обрати собі роль - чорта, взявши ріжки чи хвости, або чортогону, для чого потрібні кришки від каструль та все, що може видавати гучні звуки. Рекомендується принести також хворостинки.

Обряд триватиме близько години і організатори обіцяють, що буде весело! А Лада Лузіна детальніше розкаже всім присутнім, звідки взялася ця традиція, ким були в давнину різдвяні чорти та як їх виганяли з міста, будинків й самого себе.


Вибір редакції

Лис
21
«Не потрібно вести людей, вони самі знають куди йти», - майданівець з Тернопільщини – владі.

Сьогодні у Тернополі представники громади і влади вшанували учасників обох Майданів. Дійство під пам’ятником Небесній Сотні було традиційним – відслужили міжконфесійну панахиду, формальне слово сказали керівники міста й області. Серед 2-3-х сотень присутніх – майданівців вкрай мало. Не аналізуємо чому, спілкуємось з одним із них.

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.

Лис
06
Переполох у Тернопільському обласному «методичному курнику» або як посіпаки Степана Барни і Любомира Крупи крадуть гроші в держави (документ)

З достовірних джерел стало відомо, що цього тижня в Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти стався справжнісінький переполох. В цей, за влучним висловом одного педагога «методичний курник», яким при номінальній наявності директора Петровського О.М. фактично заправляє його заступник мадам Когут О.І., несподівано навідалися слідчі Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю (УДСБЕЗ).

Лис
06
Щедрі преміальні чиновників Гусятина на Тернопільщині або Там, за туманами…

Осіння прохолода принесла на Гусятинщину густі тумани, які приховують від пересічного спостерігача не лише обриси об’єктів навколишнього ландшафту, але й діяльність місцевої влади.  Як співається у відомій українській пісні, за туманом нічого не видно…