Популярне

Історія створення першої Львівської цукерні

Першу i найвiдомiшу цукерню у Львовi вiдкрив... швейцарець 

Львiв важко уявити без вишуканих солодощiв -- цукерок iз справжнього шоколаду, тiстечок, тортiв i загалом десертiв. Утiм так було завжди, вiд часу iснування нашого мiста.

Про це добре знає Iван Сварник, iсторик, директор Львiвської обласної унiверсальної наукової бiблiотеки, вiце-президент Товариства шанувальникiв Львова.

-- Коли ж у Львовi виникло ремесло кондитерiв?

-- У "Хронiцi мiста Львова" Зубрицького, який детально описав усi ремесла львiв’ян увпродовж XIV -- XVIII столiть, про окремi цехи кондитерiв чи цукерникiв не йдеться. Та це не означає, що в середньовiчнi часи у Львовi не торгували солодощами. Це робили представники рiзних професiй. Так, медовари варили питний мед -- солодкий i трохи хмiльний напiй. Пекарi пекли солодке печиво -- пряники, медiвники, булочки.

А от найбiльш досвiдченими кондитерами були... аптекарi. Цiкаво, що в середньовiчнi часи цукор та горiлка були непродовольчими товарами, а лiкарськими. Тому з цукру фармацевти робили марципани i продавали їх. Коштувало це "добро" недешево -- за описом, у XVI столiттi на бенкет на честь польського сановника Речi Посполитої замовили два марципани за 2 злотих i 15 грошiв, тодi як вола можна було придбати за 30 грошiв. Тож це не була щоденна страва -- лише для оказiй.

-- А хто вiдкрив першу в мiстi цукерню?

-- Цьому завдячуємо щвейцарцевi Доменiко Андреоллi. У 1803 роцi вiн придбав кам’яницю №29 на площi Ринок i пiсля перебудови, яка тривала пiвтора року, вiдкрив там цукерню -- у мiсцi, що вiдоме як пасаж Андреоллi.

Доменiко до того вже провадив кондитерський бiзнес у себе на батькiвщинi, тож у Львовi його цукерня одразу здобула популярнiсть. Андреоллi привiз сюди машини, печi, залучив професiональних кондитерiв зi Швейцарiї. У цьому бiзнесi йому допомагала i сiм’я.

-- Чим частували в такому закладi?

-- "Родзинкою" його цукернi був шоколад. Тут можна було випити гарячого шоколаду, скуштувати шоколадних цукерок, тiстечок iз кремами, фруктовими начинками, печива рiзних видiв. Значну частину сировини Андреоллi привозив зi Швейцарiї, зокрема й шоколад. А вже постачальникiв фруктiв, варення, горiхiв мав серед мiсцевих людей. У торговцiв-вiрмен купував прянощi -- корицю, корiандр, шафран, iмбир, анiс.

До слова, кондитерська Доменiко поставила рекорд "довговiчностi" -- вона дiяла до кiнця XIX столiття як власнiсть родини Андреоллi, згодом, до 1939 року, вона вже була в руках iнших власникiв.

-- Якi ще кондитери запам’яталися Львову?

-- Оскiльки у XIX столiттi фактично конкурентiв для бiзнесу Андреоллi не було, iншi цукернi починають з’являтись уже на зламi XIX -- XX столiття. До прикладу, 1903 року у Львовi свiй заклад вiдкриває поляк Людвiг Залевський -- дiяла цукерня на вулицi Академiчнiй, 22 (нинi проспект Т. Шевченка). Залевський навiть вiдправляв солодощi за кордон -- настiльки вони були популярними. У його цукернi постiйно збиралась галицька iнтелiгенцiя. Загалом у львiвських цукернях початку XX столiття було модно читати свiжу пресу -- власники закладiв примудрялись доставляти її з Вiдня, Парижа, Лондона.

Щоправда, iсторiя самого Залевського -- трагiчна. З приходом радянської влади вiн втратив бiзнес i решту життя був сторожем на власнiй фабрицi.

Вiдомою була i фабрика "Фортуна нова", яку 1922 року в Перемишлi заснувала Климентина Авдикович. Того ж року фабрика переїхала до Львова. Позику на розвиток українського бiзнесу, який мiг би конкурувати з польським, Климентинi надав Митрополит Андрей Шептицький. Кондитерська виготовляла цукерки, шоколад, печиво, морозиво, фруктовi желе.

 

 

lvivexpres.com 

Львів

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією