Популярне

Історія створення першої Львівської цукерні

Першу i найвiдомiшу цукерню у Львовi вiдкрив... швейцарець 

Львiв важко уявити без вишуканих солодощiв -- цукерок iз справжнього шоколаду, тiстечок, тортiв i загалом десертiв. Утiм так було завжди, вiд часу iснування нашого мiста.

Про це добре знає Iван Сварник, iсторик, директор Львiвської обласної унiверсальної наукової бiблiотеки, вiце-президент Товариства шанувальникiв Львова.

-- Коли ж у Львовi виникло ремесло кондитерiв?

-- У "Хронiцi мiста Львова" Зубрицького, який детально описав усi ремесла львiв’ян увпродовж XIV -- XVIII столiть, про окремi цехи кондитерiв чи цукерникiв не йдеться. Та це не означає, що в середньовiчнi часи у Львовi не торгували солодощами. Це робили представники рiзних професiй. Так, медовари варили питний мед -- солодкий i трохи хмiльний напiй. Пекарi пекли солодке печиво -- пряники, медiвники, булочки.

А от найбiльш досвiдченими кондитерами були... аптекарi. Цiкаво, що в середньовiчнi часи цукор та горiлка були непродовольчими товарами, а лiкарськими. Тому з цукру фармацевти робили марципани i продавали їх. Коштувало це "добро" недешево -- за описом, у XVI столiттi на бенкет на честь польського сановника Речi Посполитої замовили два марципани за 2 злотих i 15 грошiв, тодi як вола можна було придбати за 30 грошiв. Тож це не була щоденна страва -- лише для оказiй.

-- А хто вiдкрив першу в мiстi цукерню?

-- Цьому завдячуємо щвейцарцевi Доменiко Андреоллi. У 1803 роцi вiн придбав кам’яницю №29 на площi Ринок i пiсля перебудови, яка тривала пiвтора року, вiдкрив там цукерню -- у мiсцi, що вiдоме як пасаж Андреоллi.

Доменiко до того вже провадив кондитерський бiзнес у себе на батькiвщинi, тож у Львовi його цукерня одразу здобула популярнiсть. Андреоллi привiз сюди машини, печi, залучив професiональних кондитерiв зi Швейцарiї. У цьому бiзнесi йому допомагала i сiм’я.

-- Чим частували в такому закладi?

-- "Родзинкою" його цукернi був шоколад. Тут можна було випити гарячого шоколаду, скуштувати шоколадних цукерок, тiстечок iз кремами, фруктовими начинками, печива рiзних видiв. Значну частину сировини Андреоллi привозив зi Швейцарiї, зокрема й шоколад. А вже постачальникiв фруктiв, варення, горiхiв мав серед мiсцевих людей. У торговцiв-вiрмен купував прянощi -- корицю, корiандр, шафран, iмбир, анiс.

До слова, кондитерська Доменiко поставила рекорд "довговiчностi" -- вона дiяла до кiнця XIX столiття як власнiсть родини Андреоллi, згодом, до 1939 року, вона вже була в руках iнших власникiв.

-- Якi ще кондитери запам’яталися Львову?

-- Оскiльки у XIX столiттi фактично конкурентiв для бiзнесу Андреоллi не було, iншi цукернi починають з’являтись уже на зламi XIX -- XX столiття. До прикладу, 1903 року у Львовi свiй заклад вiдкриває поляк Людвiг Залевський -- дiяла цукерня на вулицi Академiчнiй, 22 (нинi проспект Т. Шевченка). Залевський навiть вiдправляв солодощi за кордон -- настiльки вони були популярними. У його цукернi постiйно збиралась галицька iнтелiгенцiя. Загалом у львiвських цукернях початку XX столiття було модно читати свiжу пресу -- власники закладiв примудрялись доставляти її з Вiдня, Парижа, Лондона.

Щоправда, iсторiя самого Залевського -- трагiчна. З приходом радянської влади вiн втратив бiзнес i решту життя був сторожем на власнiй фабрицi.

Вiдомою була i фабрика "Фортуна нова", яку 1922 року в Перемишлi заснувала Климентина Авдикович. Того ж року фабрика переїхала до Львова. Позику на розвиток українського бiзнесу, який мiг би конкурувати з польським, Климентинi надав Митрополит Андрей Шептицький. Кондитерська виготовляла цукерки, шоколад, печиво, морозиво, фруктовi желе.

 

 

lvivexpres.com 

Львів

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Loading...

Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.

система комментування CACKLE

Вибір редакції

Сер
20
Публічне «недозвітування» Тернопільських чиновників по ремонту доріг

17 серпня в Тернопільській облдержадміністрації відбувся захід: публічне звітування про ремонт доріг загального та місцевого значення. Чиновники анонсували, що вони готові відповісти на будь-які запитання від журналістів та активної громадськості та закликали до ативності та ініціативності. В результаті активність від громадськості та журналістів вони отримали, але відповідей на усі поставлені запитання громада так і не отримала, ба більше громадські активісти так і не змогли поставити усіх запитань.

Реклама

 Головні новини України і Світу.

 

Загрузка...
Загрузка...
Афіша фільмів на KINOafisha.ua

НОВІ КОМЕНТАРІ


пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ Orphus

Locations of visitors to this page

parkovka.ua

Зроблено web-студією