Популярне

З новим законом вінничани платитимуть за таксі вдвічі більше

У разі прийняття законопроекту про перевезення на таксі вартість послуг цього транспорту зросте, повідомив співголова громадської організації "Таксі столиці" Денис Садоха.

"Якщо законопроект буде схвалено, то він однозначно призведе до підвищення вартості проїзду на таксі", - сказав Садоха.

При цьому, за його словами, якість перевезень навряд чи поліпшиться. Садоха зазначив, що наразі проїзд на таксі у нелегальних перевізників коштує від 1,5 грн/км, а у перевізників, які обладнали свій транспорт таксометром, вартість проїзду сягає 5-6 грн/км. Садоха підкреслив, що наявність в автомобілі таксі лічильника дає пасажирові можливість контролю за тим, скільки він проїхав і скільки потрібно заплатити. За словами її співголови "Таксі столиці", організація виступає за "прозорість" галузі перевезень таксомоторів.

"У першу чергу має бути легальний перевізник, який несе відповідальність перед пасажиром, при цьому інформаційно-диспетчерська служба не може нав’язувати цінову політику перевізникам - її мають встановлювати перевізники, виходячи з реалій ринку: вартість бензину, амортизація тощо", - пояснив Садоха.

При цьому він повідомив, що на даний момент ринок таксі жодним чином не врегульовано і, використовуючи прогалини у законодавстві, "інформаційно-диспетчерські служби узяли на себе повноваження монополістів і регулювальників ринку".

Садоха також заявив, що громадські активісти хочуть провести всеукраїнську акцію протесту водіїв таксі у разі ухвалення законопроекту. "Ми організуємо і проведемо акцію протесту водіїв таксі, і заблокуємо сотнями автомобілів таксі центр Києва, урядовий квартал, а також обласні центри України", - заявив співголова "Таксі столиці".

Крім того, голова Асоціації профспілок автотранспортників України Андрій Корчинський повідомив, що на сьогодні в Україні близько 30 тис. перевізників таксі працюють на єдиному податку, мають ліцензію і ліцензійні картки. Вони забезпечують надходження до бюджету у розмірі 19 млн грн щомісяця і понад 200 млн грн щороку.

"Якщо буде введено систему дозволів, передбачену в законопроекті, то ці надходження до бюджету припиняться", - пояснив Корчинський.

За його словами, що перевізники стурбовані, що "за їх спинами" розробляється новий законопроект, який не передбачає прозорості системи дозволів на діяльність. "Перевізники не упевнені у своєму завтрашньому дні, тому якщо це триватиме далі, то, починаючи з травня, перевізники готові перестати платити гроші до місцевих бюджетів і використовувати ту систему, яка діє на сьогодні ", - заявив Корчинський.

Він додав, що закон розробляється "кулуарно" і не обговорювався з жодним представником ринку автоперевезень. Нагадаємо, Міністерство інфраструктури України розробляє проект закону "Про перевезення на таксі" з метою організації якісних і безпечних перевезень і забезпечення прозорої діяльності таксистів.


повідомляє www.vinnitsa.info/

Вінниця

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією