ѕопул€рне

¬≤ЌЌ»÷№ ≤ ¬≈“≈–јЌ»: –адистка Ћюба всю в≥йну грала льотчикам на Ђп≥ан≥ної

Ћюбов≥ Ѕерегул≥н≥й (нин≥ - ќл≥йник) стр≥л€ти у н≥мц≥в на в≥йн≥ не довелос€. ѕрацювала вона рад≥отелеграф≥сткою, ≥ наст≥льки чисто надсилала пов≥домленн€, що њњ хвалили ус≥ льотчики. ј командир казав, що вона “передаЇ сигнали, н≥би на п≥ан≥но граЇ, нота в ноту”

¬≥нничанка Ћюбов ќл≥йник у своњ 88 рок≥в демонструЇ, €к передавала сигнали азбуки ћорзе. ¬истукуЇ пальц€ми по столу ≥ при цьому вголос повторюЇ коротк≥ сигнали: т≥-т≥-та, т≥-≥-≥, та-та-та…
- ќсь так € всю в≥йну грала льотчикам на п≥ан≥но, - усм≥хаЇтьс€ фронтовичка. –  омандир казав, що передаю сигнали, н≥би на п≥ан≥но граю, нота в ноту, без похибки ≥ фальш≥. ј ще не забував нагадати, що льотчикам подобаЇтьс€ з≥ мною працювати, бо чист≥ передаю сигнали. ” мене був гарний слух, могла в≥дтворити будь-€кий почутий звук. ÷е допомагало в робот≥. “ому й нахвалювало начальство. ћен≥ це подобалос€. ѕравда, перед д≥вчатами було незручно.
„ервонофлотець Ћюбов Ѕерегул≥на, це д≥воче пр≥звище пан≥ ќл≥йник, служила рад≥отелеграф≥сткою у 202-му батальйон≥ зв’€зку ¬≥йськово-пов≥тр€них сил „орноморського флоту. ” нењ було одне й те саме завданн€ – передавати льотчикам координати дл€ виконанн€ завдань.
- Ќасправд≥ мен≥ хот≥лос€  на передову, де грим≥ли боњ, - каже Ћюбов ‘едор≥вна. – Ќа це спод≥валас€, коли йшла у в≥йськкомат проситис€ на в≥йну. јле вийшло по-≥ншому…
 оли просилас€ на передову, командир т≥льки усм≥хавс€
Ћюбов ‘едор≥вна родом з ™впатор≥њ.
- Ќаш будинок сто€в через дорогу в≥д мор€, - розпов≥даЇ сп≥врозмовниц€. – Ќема вже його нин≥. ƒек≥лька рок≥в тому ми њздили в  рим, там у мене ще залишилас€ двоюр≥дна сестра. Ѕудинок, в €кому виросла, знесли. “≥льки спогади залишилис€. ўо було вчора, не згадаю, а про дит€ч≥ роки все пам’€таю. Ќас називали д≥тьми мор€. ≤ це була ≥стинна правда. Ѕо н≥де б≥льше не проводили ст≥льки часу, €к на мор≥. ¬се зм≥нилос€, коли почалас€ в≥йна. ¬она украла нашу молод≥сть. ћен≥ було 17, €к напали фашисти. ƒуже хот≥лос€, €к тод≥ говорили, йти бити ворога, щоб скор≥ше повернулос€ мирне житт€, щоб знов можна було в клуб, на танц≥, в к≥но. Ќам в≥рилос€, що все це настане скоро, що з ворогом справимос€ швидко, але в≥йна розт€гнулас€ надовго. ’тось порахував, тривала вона 1418 дн≥в ≥ ночей.
ƒ≥вчина п≥шла у в≥йськкомат проситис€ на фронт.
- я довго не роздумувала,- каже пан≥ Ћюба. –“ак робили багато моњх ровесник≥в. Ѕачила њх на подв≥р’њ в≥йськкомату, куди прийшла разом з подругою. Ќас не вз€ли. јле ми пот≥м приходили ще ≥ ще. Ќарешт≥ у жовтн≥ 1942-го призвали на службу. Ќе знала, де ≥ що буду робити. ’то з д≥вчат мав спец≥альн≥сть медика або ще т≥льки вчивс€ на медсестру, тих брали одразу. ” мене не було н≥€коњ спец≥альност≥. «добула њњ у —евастопол≥, туди доставили п≥сл€ призову, там зак≥нчила курси телеграф≥ст≥в.  ер≥вник курс≥в рекомендував мене, кращу телеграф≥стку, у штаб флоту. ћен≥ було байдуже, де буду служити. “≥шилас€ тим, що дуже подобалос€ працювати з телеграфним ключем. —игнали, €к≥ передавала, дл€ мене справд≥ нагадували музику. ѕравильно сказав м≥й командир, що €, €к музикант, €кий граЇ на п≥ан≥но.
¬≥дчайдушн≥й д≥вчин≥ хот≥лос€ бути ближче до того м≥сц€, де солдати б’ють ворога.
- ћи працювали окремо, - розпов≥даЇ пан≥ Ћюба. – ” кожноњ була сво€ к≥мнатка. Ќам приносили завданн€. ўо в тих знаках – не знали. “а й не ц≥кавилис€. Ѕо в робот≥ важливо було ≥нше – €кнайшвидше передати њх на борт л≥така.
ќдного разу вона попросила командира перевести њњ поближче до м≥сц€ боњв. - ј то скажуть, була на в≥йн≥, а фашиста не бачила, €ка ж ти фронтовичка?  омандир на те т≥льки усм≥хнувс€. ѕомовчав трохи, а тод≥ суворим тоном промовив: «„ервонофлотець Ѕерегул≥на, продовжуйте виконувати завданн€!» ѕ≥сл€ цього зрозум≥ла, що моЇ м≥сце у штаб≥, а мо€ роль - продовжувати грати льотчикам на п≥ан≥но.
«берегла книжку червонофлотц€
- ” нас була така сама в≥йськова форма, €к у мор€к≥в, - каже Ћюбов ‘едор≥вна. – Ќа фотограф≥њ видно. Ќе знаю, €к збереглас€ книжка червонофлотц€. —к≥льки часу минуло п≥сл€ в≥йни, документ весь пожовт≥в, але написан≥ чорнильною ручкою р€дки не вицв≥ли, так само збер≥гс€ надрукований текст. ÷е мо€ згадка про молод≥сть. ѕогл€ньте на фото у книжц≥, такою € була тод≥ у своњ 18 рок≥в.
” цьому документ≥ – вс≥ дан≥ про червонофлотц€. «аписано, що червонофлотець – це в≥йськове званн€. ¬казано назву частини, м≥сце призову, м≥сце ≥ дата народженн€, обмундируванн€. „ервонофлотець Ѕерегул≥на носила шинель, берет, суконну сп≥дницю, т≥льн€шку, черевики. «аписано, що отримала гвинт≥вку.
- ѕерший раз дуже бо€лас€ стр≥л€ти, - каже сп≥врозмовниц€. – јле то було т≥льки перший раз. ƒал≥ вже не так страшно.
« раснофлотскую книжку всегда носить при себе. Ќе имеющих книжек задерживать». “акий запис у книжц≥ Ћюбов ‘едор≥вна по€снюЇ умовами строгого режиму на територ≥њ штабу. „ас в≥д часу штаб зм≥нював м≥сце дислокац≥њ у залежност≥ в≥д переб≥гу под≥й в театр≥ бойових д≥й. «ћи були, кр≥м —евастопол€, ≥ в  ерч≥, ≥ Ќоворос≥йську, ≥ на  авказ≥».
ћор€чка зустр≥ла мор€ка
«Ѕерегул≥на, в≥таю з нагородою!» – з такими словами одного разу зайшов до нењ командир. ѕан≥ Ћюба каже, що спершу не зрозум≥ла, про що йде мова. “им часом в≥н вручив медаль ««а бойов≥ заслуги».
- я подумала тод≥, чому ж не при вс≥х, у строю, - каже сп≥врозмовниц€. – “ицьнув, €к чергову рад≥ограму, ≥ п≥шов назад. ƒобре, хоч сказав «в≥таю». Ўтабних не любили, це правда. јле ж нашу роботу мав хтось виконувати. ≤ саме завд€ки њй льотчикам вдалос€ усп≥шно виконати одну з важливих операц≥й.  оординати дл€ них передавала €. Ћьотчик≥в нагородили ≥ мен≥ д≥сталас€ нагорода.

ћор€к-зв’€зк≥вець ѕетро ќл≥йник  раз-по-раз звертав увагу на «п≥ан≥стку» Ћюбу. ¬≥н служив у цьому ж батальйон≥ зв’€зку, що ≥ вона. ¬звод д≥вчат-рад≥отелеграф≥сток «зривав» мор€кам оч≥. Ѕ≥йц≥ при перш≥й-л≥пш≥й нагод≥ намагалис€ проникнути у розташуванн€ д≥вочого п≥дрозд≥лу. јле ѕетро зустр≥в Ћюбу випадково, на територ≥њ штабу. Ќе м≥г пройти мимо, бо д≥вчина плакала. ћор€к запитав, що сталос€. ј коли  д≥знавс€, розсм≥€вс€. ƒ≥вчина натом≥сть ще б≥льше стала рюмсати. «я думав, у нењ горе, а вона плаче, бо старшини зл€калас€».
-” мене тод≥ пропало простирадло, - каже пан≥ Ћюба. – ќт старшина попередив, €кщо не поверну майно, буду мати неприЇмност≥. ѕогрожував в≥дправити на гауптвахту. я зл€калас€. ¬с≥х розпитувала, чи нема в кого зайвого простирадла, але де воно могло вз€тис€. —казала про це мор€ку ѕетру, а в≥н зам≥сть того, щоб заспокоњти, став см≥€тис€. «а дек≥лька хвилин приб≥г захеканий, прин≥с. Ќе знаю, де його вз€в, може, своЇ в≥ддав. “од≥ ж з≥знавс€, що вже давно не зводить з мене очей. ѕ≥сл€ того ≥ € стала уважн≥ше придивл€тис€ до нього. ѕ≥сл€ в≥йни, у 1946-му, ми з ним одружилис€. ѕетро родом з ¬≥нницького району. ™ тут село ≤ван≥вка. ќтак € ≥ опинилас€ на ¬≥нниччин≥.
ƒ€кую дол≥, що подарувала трьох син≥в
Ќема вже серед живих ѕетра ќл≥йника. Ћюбов ‘едор≥вна проживаЇ у ¬≥нниц≥ разом з наймолодшим сином ќлександром. ƒочекалас€ вже п’€тьох правнук≥в, ст≥льки ж маЇ внук≥в.

- “роЇ син≥в у мене, - каже фронтовичка. – Ћьон€ у ћурованих  урил≥вц€х, в≥н найстарший, “ол€ у ћоскв≥, а найменший —аша догл€даЇ мене на старост≥ разом з дружиною. ѓњ звати так само, €к ≥ мене, Ћюба. “ак що € догл€нута, маю хл≥б ≥ до хл≥ба, а головне – увагу в≥д д≥тей ≥ внук≥в. ƒобре, що не сама залишилас€. Ѕо ж по-р≥зному буваЇ у людей. ™ так≥, що нема кому води подати, а € в тепл≥ ≥ в ласц≥, рад≥ю з тог. —умно т≥льки, що ѕетро не бачить, €к наш≥ д≥ти з добром у серц≥ п≥клуютьс€ про маму. ¬≥н так робив, коли був живий. ¬они в нього навчилис€. я ж виросла у м≥ст≥. Ќе знала, що росте на город≥, корову бачила т≥льки на малюнку. ѕетро був агрономом. “ерпл€че вчив мене поратис€ б≥л€ земл≥, догл€дати худобу.
” понед≥лок, шостого травн€, у телефонн≥й розмов≥ найменший син ќлександр под≥ливс€ тим, що з ћоскви на дев’€те травн€ плануЇ прињхати його середульший брат јнатол≥й.
- ћожливо, повеземо маму в ≤ван≥вку, - каже ќлександр. - ¬она Їдина з учасник≥в в≥йни, хто залишивс€ в цьому сел≥. “ам вона працювала на пошт≥. “ам њњ знають люди. якщо н≥що не стане на завад≥, поњдемо.пов≥домл€Ї 20minut.ua/

¬≥нниц€

якщо ви пом≥тили помилку, будь ласка, вид≥л≥ть неправильний текст та натисн≥ть Ctrl+Enter. ƒ€куЇмо, що робите нас кращими.


Loading...

 оментар≥

Ѕудь ласка, не пиш≥ть пов≥домленн€, що м≥ст€ть образлив≥ ≥ нецензурн≥ вислови, заклики до м≥жрел≥г≥йноњ, м≥жнац≥ональноњ та м≥жрасовоњ ворожнеч≥. “ак≥ коментар≥ будуть видален≥.

система комментуванн€ CACKLE

¬иб≥р редакц≥њ

—ер
20
ѕубл≥чне Ђнедозв≥туванн€ї “ерноп≥льських чиновник≥в по ремонту дор≥г

17 серпн€ в “ерноп≥льськ≥й облдержадм≥н≥страц≥њ в≥дбувс€ зах≥д: публ≥чне зв≥туванн€ про ремонт дор≥г загального та м≥сцевого значенн€. „иновники анонсували, що вони готов≥ в≥дпов≥сти на будь-€к≥ запитанн€ в≥д журнал≥ст≥в та активноњ громадськост≥ та закликали до ативност≥ та ≥н≥ц≥ативност≥. ¬ результат≥ активн≥сть в≥д громадськост≥ та журнал≥ст≥в вони отримали, але в≥дпов≥дей на ус≥ поставлен≥ запитанн€ громада так ≥ не отримала, ба б≥льше громадськ≥ актив≥сти так ≥ не змогли поставити ус≥х запитань.

—ер
13
√рант дл€ терноп≥льських шк≥л в≥д Ѕлагод≥йного фонду LEGO Foundation та компан≥њ SAP дл€ участ≥ у програмах FIRST LEGO League та FIRST LEGO League Junior у 2018 роц≥!

ѕрограми FIRST LEGO League та FIRST LEGO League Junior Ц це м≥жнародн≥ STEM-програми дл€ д≥тей в≥ком 9-16 та 6-10 рок≥в, €к≥ створен≥ дл€ того, щоб надихнути њх займатис€ технолог≥€ми, навчити њх корисним життЇвим навичкам та показати на практиц≥ що наука- це реальний fun!

—ер
07
√е(мо)роњ терноп≥льськоњ медицини: ск≥льки насправд≥ заробл€ють "б≥дн≥" л≥кар≥-хабарники (в≥део)

’абар≥ за ≥нвал≥дн≥сть, пологи, влаштуванн€ на роботу та нав≥ть геморой Ц все це з реального житт€ л≥кар≥в на “ерноп≥льщин≥. ј ще л≥кар≥ тут заробл€ють на ел≥тн≥ маЇтки ≥ т≥кають в≥д пол≥ц≥њ за кордон, ”крањна ж роками вимагаЇ њх екстрадиц≥њ. Ѕа, нав≥ть можна спок≥йно отримати дов≥дку в≥д м≥сцевих л≥кар≥в про "тверез≥сть", хоч би й тебе п'€ним зловили пол≥цейськ≥ ≥ про це вже написали «ћ≤.

–еклама

 √оловн≥ новини ”крањни ≥ —в≥ту.

 

«агрузка...
«агрузка...
јф≥ша ф≥льм≥в на KINOafisha.ua

Ќќ¬≤  ќћ≈Ќ“ј–≤


пњљпњљпњљпњљпњљпњљпњљ Orphus

Locations of visitors to this page

parkovka.ua

«роблено web-студ≥Їю