Популярне

На легендарній Хортиці прокинулись змії

У Запоріжжі на легендарному острові Хортиці прокинулись змії – водяні вужі та жовтобрюхи. «Не бійтесь їх! Та не ображайте!» - закликають зоозахисники.

За народними легендами, по Воздвиженню змії лягають спати, ховаються на зиму у підземних нірках, а після Благовіщення прокидаються, виходять на землю. Тож, зараз – саме та пора, коли на скелях Хортиці можна побачити зміїв, що вигріваються після холодів на сонечку. Вчора відома запорізька зоозахисниця Олеся Кулик таких зустріла та поділилася світлинами на своїй сторінці «Фейсбука».


Зоозахисниця наполегливо закликає туристів, всіх, хто мандрує Хортицею, не боятися та не ображати змій. «Вони не жах і не гидота. Зовсім навпаки, змії – це життя. Будь ласка, не турбуйте їх! Не чіпайте! Якщо побачили, йдіть собі далі. Не ображайте змій!» - закликає Олеся, і має рацію. Змії – не отруйні, це не гадюки, тож, ніякої шкоди людині не можуть завдати.


Вужі, можна сказати, боягузи. При зустрічі для початку, якщо їх потурбувати, шипять-гримають, й тут же відповзають. Пересуваються зигзагоподібними рухами. На Хортиці їх декілька різновидів, різних за забарвленням тощо.


Змії, або полози жовточереві, фактично – це удави. Вважається, найбільшою змією Європи, або ще називають – європейським удавом. Змії в довжину сягають до двох метрів. Харчуються падаллю. Особливо агресивні, коли мають виводки. Якщо опинитись біля кубла та потурбувати, змій може накинутись. Причому, стрибає високо, і завжди лучить в обличчя. Якщо вкусить, то це все-одно, що собака. Втім, після такого укусу ранку треба промити.
На відміну від зигзагоподібних рухів вужа, змій повзе не звиваючись, йде прямо. Як кажуть в народі, коли йде змій, то й земля гудить. За переказами краєзнавців, зокрема, запорозького відомого дослідника Якова Новицького, змії в довжину сягали до восьми метрів, котились степами колесом, навіть душили телят. З часом видозмінились і тепер, як уже було сказано, не довші за два метри. Буває, що рухаються по степу колесом. Телят не душать. Переважно харчуються рибою, ящірками та мишами. Тому, до речі, їх можна стріти й біля осель, де водяться миші.
Отруйними є тільки гадюки, але їх на Хортиці ніколи не було. Гадюку відрізнити від вужів та змій дуже просто. В вужів та змій очі крапкоподібні, у гадюки зіниці, як у кішки, щілочкою.


Але повернемось до розповіді про змій. На Хортиці вони мають особливий статус, навіть є сакральними. Певно, варто сказати, що той, хто на Хортиці вб’є змія, або навіть образить, пошкодить свою карму, і матиме серйозні проблеми в житті. І це не містика. Таких прикладів чимало. З давніх давен на Хортиці шанували змія. За часів запорозького козацтва, за переказами Якова Новицького, змій виходив на Хортицю вночі, очі в нього світились, але козаків не чіпав. І ще раніше, коли тут мешкали скіфи, змія вважали божеством. Скіфи, як відомо, люби золото, прикрашали ним свій одяг і коней, зброю.  А змії на сонці виблискують ніби золоті ланцюги. Це красиво. Через це й здобули шану у скіфів. «Батько історії» Геродот нам повідав про змієногу діву Єхидну, що від Геракла народила трьох синів. Один з них, Скіф, за завітом батька, зміг натягнути лук та застібнути пасок, та став царем цієї землі, що на його честь й була названа Скіфією.
Крім того, на Хортиці є Зміїна печера, що в урочищі Чорної скелі, це неподалік музею, на північній частині острова. За приданням, саме тут й мешкала змієнога діва Єхидна.
А неподалік печери, серед скель, що визирають з Дніпра перед греблею Дніпрогесу, дві з них мають назву – Гераклові стопи. Тож, стародавні легенди, мають певне підґрунтя щодо сакральності тутешніх змій. Та, власне, як і весь острів Хортиця, що з прадавніх часів повитий легендами.


Мандруючи Хортицею, не треба забувати, що це заповідник. Причому, єдиний такий, що розташований середмістя, у центрі Запоріжжя. Тут – тисячі різновидів флори і фауни, серед яких є рідкісні, червонокнижні, та охороняються Законом. Не виключення й полози.  

Петро Олійник
Всі статті автора


Вибір редакції

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.

Лис
06
Переполох у Тернопільському обласному «методичному курнику» або як посіпаки Степана Барни і Любомира Крупи крадуть гроші в держави (документ)

З достовірних джерел стало відомо, що цього тижня в Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти стався справжнісінький переполох. В цей, за влучним висловом одного педагога «методичний курник», яким при номінальній наявності директора Петровського О.М. фактично заправляє його заступник мадам Когут О.І., несподівано навідалися слідчі Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю (УДСБЕЗ).

Лис
06
Щедрі преміальні чиновників Гусятина на Тернопільщині або Там, за туманами…

Осіння прохолода принесла на Гусятинщину густі тумани, які приховують від пересічного спостерігача не лише обриси об’єктів навколишнього ландшафту, але й діяльність місцевої влади.  Як співається у відомій українській пісні, за туманом нічого не видно…

Лис
02
Як уникнути помилок під час виборчого процесу. Аналіз тернопільського експерта.

 Цієї неділі, 29 жовтня, відбулися вибори у 201-й об’єднаній територіальній громаді (ОТГ) України. Голів обирали й на Тернопільщині - у Зборівській, Лановецькій, Хоростківській і Саранчуківській ОТГ. Волевиявлення відбувалося за тим же сценарієм, що й завжди, - неприбрана до дня тиші агітація, нестача скриньок для голосування, недостатня обізнаність членів виборчих комісій та інші порушення, яких можна уникнути, адже за подібну халатність передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20-ти неоподаткованих мінімумів. Як не повторювати подібних речей, розмовляємо з керівником регіонального представництва Центру політичних студій і аналітики «Ейдос» Ігорем Проциком.