Популярне

У Запоріжжі розквітла груша Ликері, яка наставила роги Тарасу Шевченку

Біля запорізької легендарної нині вбраної білим цвітом Груші Шевченка квітне й грушка Ликера. А ось, грушка Оксана всохла.

Запорізька Груша Тараса Шевченка – місце, так би мовити, намолене. Тут, середмістя, під легендарною старою грушою постійно збираються місцеві просвітяни та митці – читають вірші Тарасові та власні, співають пісні. Ця груша – історична пам’ятка. За переказами, Тарас Шевченко влітку 1843 року (за іншим джерелом у 1842 році), коли мандрував Дніпровими порогами та на Хортицю, квартирував у старого запорозького козака Прокопа Булата. Разом з його сином Романом, до речі, однолітком Тараса, ходив на Хортицю, декілька разів обійшов довкола. А через спекотні ночі ночував у альтанці під грушою.
Козацьке селище зруйновано, ніц не лишилось. А ось, груша вціліла. Щовесни рясно квітне, плодоносить.


Декілька років тому поряд зі старою грушою проросли два деревця. Просвітяни, що тут постійно бувають, упорядковують територію тощо, одну з грушок назвали Оксаною Коваленко – на честь першого дитячого кохання Тараса. А другу – Ликерою Полусмак, з якою Шевченко мав намір одружитися, та йому наставила роги.
Грушка Оксана – всохла. Певно, іншого й не скажеш: «Кохайтеся чорноброві, та не з москалями…»


А ось, грушка Ликера – росте та квітне, щоправда, ще не плодоносить. Просвітяни на нею щороку чорну шальку чіпляють, бо вона, мабуть, спокушає свій гріх.
Ликера Полусмак (Полусмакова) – наймичка Карташевських. Її цінували за майстерність добре вишивати. Шевченко до неї залицявся. Перший букет степових квітів Ликера зневажливо кинула під паркан. Вимагала панських дарунків. Кавалер й розвісив вуха, бо дуже хотів мати сім’ю, дітей. Попри застереження друзів, визволив її з кріпацтва та перевіз до Петербурга, винайняв квартиру, купив модний одяг…  і застукав кралю у ліжку з вчителем, якого найняв вчити її грамоті.
На старість років Ликера чи то зовсім здуріла, хтозна, та вбралась у все чорне й поперлась до Канева. Так в чорному весь час й ходила. Квартирувала неподалік від Чорної гори та вишивала чорними нитками рушники, розстилала їх на могилі Шевченка та голосила. Так й померла, там й похована.
Можливо, у Запоріжжі грушка Ликера переживе й стару Грушу Шевченка. Але повіку їй носити чорне.

Петро Олійник
Всі статті автора

Запоріжжя

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією