Популярне

Копачі з вилами на житомирщині. Спростування

Видобуток бурштину – особливо приваблива  тема для українських ЗМІ. Ще більшої привабливості їй надає прив’язка до відомих політиків. Нещодавно наші колеги зі Слідства.Інфо провели  й екранізували журналістське розслідування  під назвою «Копачі з вилами».

В ньому мова йшла про можливу причетність лідера Радикальної Партії Олега Ляшка до підприємства, яке має на меті законно видобувати бурштин на Житомирщині.   Програма транслювалась  на центральних українських каналах. Згодом інформацію понесли окремі інтернет-видання, а телеканал "Інтер" підготував цілий аналітичний сюжет для «Подробиць тижня». Розслідування створило певний резонанс і змусило понервувати радикалів. Утім, ми виявили деякі неточності у висвітленні цієї історії. Вони пов’язані, у першу чергу, з відсутністю повноцінних коментарів з боку підприємства, котре пов’язують із головним радикалом країни.

Анатолій КАПУСТЮК
Співзасновник ТОВ «Екологічні технології та будівництво»
"Компанія «Екотехбуд», вона не сьогодні створилась, їй вже далеко не один рік. На території села Білка у нас є цілісно-майновий комплекс площею понад 2,5 тисяч квадратних метрів. У нас на балансі є гірнича техніка, екскаватори, бульдозери."

Анатолій Капустюк – підприємець з Житомирщини. Він один із співзасновників товариства «Екологічні технології та будівництво», яке має на меті легально добувати сонячний камінь в Коростенському районі Житомирської області.

Анатолій КАПУСТЮК
Співзасновник ТОВ «Екологічні технології та будівництво»
"Йде мова про централізовані лінії замкнутого циклу. Ми не будемо  перемивати ґрунт на землях сільради, а  будемо знімати родючиш шар ґрунту та складувати його, а продуктивний шар глини на вантажівках доставлятимемо на завод, який знаходитиметься за 800 метрів від ділянок видобутку, котрі ми запланували і брали погодження обласної ради. Саме там ця глина буде перемиватися, а після цього буде проводитись рекультивація ділянок та родючий шар  ґрунту буде повернений на місце."

Утім, як тільки компанія офіційно заявила про наміри легально видобувати сонячний камінь, одразу активізувалися пильні журналісти.
 

Анатолій КАПУСТЮК
Співзасновник ТОВ «Екологічні технології та будівництво»
"Коли я побачив, що мої коментарі були умисно не відображені у повному обсязі та зроблені висновки. По лінії сюжету я зрозумів, що тут акцент і удар направлений на Радикальну Партію"
 

Ми вирішили розібратися, чому підприємство привернуло до себе увагу ЗМІ, й проаналізувати сюжети  наших колег.
 

Сюжет Слідство.Інфо
Дмитро ГНАП
"Якщо вже рядові копачі знаходять можливість домовитись з правоохоронцями, щоб ті їх не чіпали, то що вже говорити про впливових політиків. Останні прибирають до рук бурштинові родовища не маленькими ділянкам, а сотнями гектарів."

Інформаційним  локомотивом у всій цій історії були журналісти Слідства Інфо. Вони прибули на сесію Житомирської обласної ради, аби зафіксувати голосування про погодження надання спецдозволу на видобування сонячного каменю для товариства «Екологічні технології та будівництво».

Сюжет Слідство.Інфо
"Аби отримати ласий шмат, приватна компанія гарантує чималі інвестиції у село."
Віталій Уманець
Голова Білківської сільради
"Сільська громада прийняла рішення підписати угоду з товариством на фінансування соціальних проектів в розмірі 5 мільйонів на рік."

В сюжеті Слідства.Інфо  журналіст ставить під сумнів можливість щорічної виплати 5-ти мільйонів гривень з при прибутків  ТОВ «Екотехбуд»  на розвиток села, беручи до уваги лише частину соціального договору між підприємством та громадою села.
Сюжет Слідство.Інфо
"Камері Слідство.Інфо вдалось зафіксувати повний текст угоди. Як бачимо, громаді гарантують лише 100 тисяч гривень. Обіцяні ж 5 мільйонів гривень фірма інвестує у Білку з прибутків на території села, якщо такі звичайно будуть."

Анатолій КАПУСТЮК
Співзасновник ТОВ «Екологічні технології та будівництво»
"Логічний пункт. Коли компанія починає працювати, починає заробляти, вона починає інвестувати. Ми фактично визначили розмір фінансового зобов’язання, яке ми будемо вкладати в розвиток села."
Висновок журналістів базується на скріншоті з відео, яке зафіксувала камера наших колег. На жаль, знімок не демонструє повного тексту угоди, який підтверджує таку думку. В частині листка, який закриває палець голови сільради Білки мова йде про виділення 2.2 млн гривень на добудову дитячого садка вже влітку цього року. Це зобов’язання стоїть окремим пунктом.

Анатолій КАПУСТЮК
Співзасновник ТОВ «Екологічні технології та будівництво»
"В межах даної суми – 5 мільйонів – ми готові направити цільові кошти саме на добудову дитячого садка. Тобто це не просто ефемерні кошти. Це саме цільові кошти, які ми направляємо в село. І тут уже ми, як компанія-інвестор, будемо слідкувати разом з громадою, куди потраплять ці кошти, коли буде добудований дитячий садок і коли він зможе приймати малечу."

Слід зазначити, що в селі, де проживає понад півсотні дітей дошкільного віку, все ще немає дитячого садка.

Віталій Уманець
Голова Білківської сільради
"У нас 64 дитини дошкільного віку. Їм потрібне приміщення, дошкільна освіта. Влітку, навесні і восени вони перебувають в одній кімнаті в будинку культури, а взимку – в одному шкільному класі."
Крім того, наші колеги називають соціальну угоду результатом загальних зборів села Білка. Тут теж є неточність, оскільки зібрання жителів Білки, яке відбулось 23 травня цього року, називається інакше.
Журналіст:
"То це були загальні збори? Якщо так, то вони не легітимні"
Віталій Уманець:
Голова Білківської сільради:
"Це був схід села"
Анатолій КАПУСТЮК
Співзасновник ТОВ «Екологічні технології та будівництво»
"До загальних зборів є певні юридичні вимоги. Тобто, якщо отримуємо погодження на загальних зборах, умовою є присутність близько 51% прописаних мешканців. Завданням журналістів в даному випадку була думка, що вони були проведені не легітимно. Хоча фактично, це була презентація компанії, за результатами даного обговорення Екотехбуд взяла на себе додаткове фінансове зобов’язання, окрім податків."
Водночас закон України про місцеве самоврядування дозволяє голові сільради укладати угоди і договори від імені громади.

Сюжет Слідство.Інфо
"Від інтерв’ю на камеру Капустюк відмовився, він погодився прокоментувати ситуацію, що склалась, у соціальній мережі."
Анатолій КАПУСТЮК
"Співзасновник ТОВ «Екологічні технології та будівництво»
Коли зі мною зв’язались журналісти, я їм повідомив, що з радістю дав би коментар, але відновлююсь після операції, тому письмово з ними переписувався. Але журналісти вибрали варіант показати далеко не всю інформацію, не всі мої відповіді."
Сюжет Слідство.Інфо
"Що ж стосується Радикальної партії, тут бізнесмен без вагань підтверджує свій зв’язок із Радикальною партією Олега Ляшка."
«Дійсно, балотувався до ВР від Радикальної партії, але як то кажуть, посунули по списку до 98 номеру, а після виборів вручили посвідчення помічника депутата на громадських засадах. Напевно, хотіли таким чином згладити ситуацію».

 

 

  


Вибір редакції

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.

Лис
06
Переполох у Тернопільському обласному «методичному курнику» або як посіпаки Степана Барни і Любомира Крупи крадуть гроші в держави (документ)

З достовірних джерел стало відомо, що цього тижня в Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти стався справжнісінький переполох. В цей, за влучним висловом одного педагога «методичний курник», яким при номінальній наявності директора Петровського О.М. фактично заправляє його заступник мадам Когут О.І., несподівано навідалися слідчі Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю (УДСБЕЗ).

Лис
06
Щедрі преміальні чиновників Гусятина на Тернопільщині або Там, за туманами…

Осіння прохолода принесла на Гусятинщину густі тумани, які приховують від пересічного спостерігача не лише обриси об’єктів навколишнього ландшафту, але й діяльність місцевої влади.  Як співається у відомій українській пісні, за туманом нічого не видно…

Лис
02
Як уникнути помилок під час виборчого процесу. Аналіз тернопільського експерта.

 Цієї неділі, 29 жовтня, відбулися вибори у 201-й об’єднаній територіальній громаді (ОТГ) України. Голів обирали й на Тернопільщині - у Зборівській, Лановецькій, Хоростківській і Саранчуківській ОТГ. Волевиявлення відбувалося за тим же сценарієм, що й завжди, - неприбрана до дня тиші агітація, нестача скриньок для голосування, недостатня обізнаність членів виборчих комісій та інші порушення, яких можна уникнути, адже за подібну халатність передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20-ти неоподаткованих мінімумів. Як не повторювати подібних речей, розмовляємо з керівником регіонального представництва Центру політичних студій і аналітики «Ейдос» Ігорем Проциком.