Популярне

Як Корольов поцупив ракету у запорозьких козаків

Засновник космічної космонавтики, радянський конструктор Сергій Корольов поцупив у запорозьких козаків інженерне ноу-хау багатоступінчатої ракети.

Сьогодні, 12 квітня, коли у Росії відзначають так званий «день космонавтики», певно, варто зазначити, що основа-основ ракетобудування – інженерне ноу-хау багатоступінчасті космічних кораблів – було запозичено у запорозьких козаків. Про це йдеться в «Історії русів», виданої Бодянським у 1846 році. За переказами істориків, у 1516 році під час бою з османцями поблизу Сіверського Дінця запорожці застосували літавки, що вилітали з гармат та, коли падали на землю, раптом знову підстрибували і летіли далі, і так до шести разів, аж потім вибухали.
Про літавки Сергій Корольов дізнався ще у студентські роки, коли навчався в Одесі та у бібліотечній читальній залі «воронцовки» надибав «Історію русів», стверджує Плачинда у своїй «Ночі перед стартом». Саме цей принцип багатоступінчасті запорозьких літакок й була використана Корольовим для радянських ракет. Втім, треба розуміти, він ніяк не міг докумекати, з чого вони були зроблені. Ракети майстрували з металу. А ось, свій унікальний артилерійський багатоступінчатий винахід запорожці ліпили з глини. Такого висновку дійшов запорізький краєзнавець Юрій Вілінов. Про ці свої дослідження він розповів у книзі «Хортиця – острів у філіграні епох і шляхів». За переконаннями автора, тому сприяла, перш за все, розгалужене на той час гончарне виробництво. Літавка складалась з «гірлянди» шести камер вздовж керамічного корпусу, що були сполучені між собою отворами-трубками. Власне, це й дозволяло снаряду шість разів підстрибнути, перш ніж вибухнути.


Малюнок літавки з книги Юрія Вілінова «Хортиця – острів у філіграні епох і шляхів».

Петро Олійник
Всі статті автора


Вибір редакції

Лис
21
«Не потрібно вести людей, вони самі знають куди йти», - майданівець з Тернопільщини – владі.

Сьогодні у Тернополі представники громади і влади вшанували учасників обох Майданів. Дійство під пам’ятником Небесній Сотні було традиційним – відслужили міжконфесійну панахиду, формальне слово сказали керівники міста й області. Серед 2-3-х сотень присутніх – майданівців вкрай мало. Не аналізуємо чому, спілкуємось з одним із них.

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.

Лис
06
Переполох у Тернопільському обласному «методичному курнику» або як посіпаки Степана Барни і Любомира Крупи крадуть гроші в держави (документ)

З достовірних джерел стало відомо, що цього тижня в Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти стався справжнісінький переполох. В цей, за влучним висловом одного педагога «методичний курник», яким при номінальній наявності директора Петровського О.М. фактично заправляє його заступник мадам Когут О.І., несподівано навідалися слідчі Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю (УДСБЕЗ).

Лис
06
Щедрі преміальні чиновників Гусятина на Тернопільщині або Там, за туманами…

Осіння прохолода принесла на Гусятинщину густі тумани, які приховують від пересічного спостерігача не лише обриси об’єктів навколишнього ландшафту, але й діяльність місцевої влади.  Як співається у відомій українській пісні, за туманом нічого не видно…