Популярне

Як автор «Смерекової хати» Леніна в Карпати водив грати на трембіті

Пісню Павла Дворського «Смерекова хата» можна вважати народної. А ось, автор віршів Микола Бакай рифмував не тільки про «батьківський поріг», він ще й Леніна в Карпати водив трембувати.

 Сьогодні, 22 квітня, в день 147-ї річниці «вождя пролетаріату» в соцмережі народ згадав про те, як з-під пера автора «Смерекової хати» вийшов у світ Ленін, який, «коли трембував, то хитались світи» та «смереки на воду схилялись», а Україна «з-за кордону в Росію верталась». Дивно, що чоловік, який написав «Грудочку землі своєї до вус прикладу», ще й радянський підлабузник. Хоча, як кажуть, чия б корова мечала, а чия й помовчала. «Жорнова» радянського режиму перетрощили не одну людську долю. Родину Бакаїв у 1947 році було вислано до Сибіру. У шестидесятому – Микола повернувся в Україну, але у прописці в рідному прикарпатському селі Виноград йому відмовили, тому він оселився у Чернівцях, де прожив все своє життя. Помер у 1998 році та, слава Богові, був похований у рідному селі.
Він видав декілька книг, які побачили світ у дев’яностих роках. А відомим став, як поет-пісняр, коли його «Смерекова хата», «Будуймо храм» та іншим заспівали зірки української естради. То була його вистраждана спокута… Втім, «рукописи не горять», що було, те було, і «хто безгрішний, першим киньте камінь»… 

  
Розказують – Ленін в Карпатах бував,
В гуцульські оселі заходив,
Коли з-за кордону в Росію вертав
З думками про волю народу.
Сидів біля ватри, вечеряв коржем
І спати лягав з пастухами.
А потім на схід пробирався під дощем
Крутими гірськими плаями.
Розказують – слухати Ленін любив
Трембіти гучні перегуки.
І разом з горянами в гори ходив,
І брав ту трембіту у руки.
Коли трембував, то хитались світи,
Смереки на води схилялись,
А з урвищ скелястих карпатські орли
На клич той щоразу злітались.
Розказують – Ленін в Карпатах бував…

Петро Олійник
Всі статті автора


Вибір редакції

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.

Лис
06
Переполох у Тернопільському обласному «методичному курнику» або як посіпаки Степана Барни і Любомира Крупи крадуть гроші в держави (документ)

З достовірних джерел стало відомо, що цього тижня в Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти стався справжнісінький переполох. В цей, за влучним висловом одного педагога «методичний курник», яким при номінальній наявності директора Петровського О.М. фактично заправляє його заступник мадам Когут О.І., несподівано навідалися слідчі Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю (УДСБЕЗ).

Лис
06
Щедрі преміальні чиновників Гусятина на Тернопільщині або Там, за туманами…

Осіння прохолода принесла на Гусятинщину густі тумани, які приховують від пересічного спостерігача не лише обриси об’єктів навколишнього ландшафту, але й діяльність місцевої влади.  Як співається у відомій українській пісні, за туманом нічого не видно…

Лис
02
Як уникнути помилок під час виборчого процесу. Аналіз тернопільського експерта.

 Цієї неділі, 29 жовтня, відбулися вибори у 201-й об’єднаній територіальній громаді (ОТГ) України. Голів обирали й на Тернопільщині - у Зборівській, Лановецькій, Хоростківській і Саранчуківській ОТГ. Волевиявлення відбувалося за тим же сценарієм, що й завжди, - неприбрана до дня тиші агітація, нестача скриньок для голосування, недостатня обізнаність членів виборчих комісій та інші порушення, яких можна уникнути, адже за подібну халатність передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20-ти неоподаткованих мінімумів. Як не повторювати подібних речей, розмовляємо з керівником регіонального представництва Центру політичних студій і аналітики «Ейдос» Ігорем Проциком.