Популярне

На Запоріжжі до Проводів стародавні козацькі хрести вбрали квітами

У Запорізьких степах й донині збереглися стародавні козацькі надмогильні хрести. Здебільшого, вони знаходяться в занедбаному стані, забуті людьми. Лише подекуди за ними доглядають, як ось, приміром, на Гуляйпіллі – Махновському краї.

На Запоріжжі чимало козацьких могил було знищено за радянських часів, а кам’яні хрести перепущені через дробарки. Були часи, коли примусовий «план до двору» змушував селян здавати вапняк. Тоді в хід пішли не тільки намогильні хрести, а й кам’яні половецькі та скіфські баби. Крім того, коли розорювали степи, також руйнували козацькі могили та скіфські кургани.
Часи змінились. Змінилось й ставлення людей до історії рідного краю. Ось, приміром, як на Гуляйпіллі – славнозвісному Махновському краї. Цими днями, до Проводів тут упорядкували не тільки могили на сучасних кладовищах, а й довкола стародавніх козацьких хрестів, яких тут, в довколишніх степах, безліч – дивом збереглися.
Зокрема, сьогодні, 23 квітня, на Гробки (так на Запоріжжі зазвичай називають Проводи) на центральному кладовищі Гуляйполя прикрасили квітами стародавні козацькі хрести та їхні залишки. Світлини опублікували «Гуляйпільські старожитності» на своїй сторінці «Фейсбука». 


«Подібні хрести були найрозповсюдженішим зразком надмогильних конструкцій дорадянського часу, що виходять корінням з козацької традиції. На диво, їх залишилось не так і багато на центральному кладовищі. Основна їх частина була зруйнована в радянські часи. Переважно використовувались як будівельний матеріал для колгоспного чи індивідуального будівництва. А ті що залишились, знаходяться в занедбаному стані. Така вона коротка пам’ять та повага до предків», - зазначив автор світлин.

Петро Олійник
Всі статті автора

Суспільство

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією