Популярне

На Запоріжжі до Проводів стародавні козацькі хрести вбрали квітами

У Запорізьких степах й донині збереглися стародавні козацькі надмогильні хрести. Здебільшого, вони знаходяться в занедбаному стані, забуті людьми. Лише подекуди за ними доглядають, як ось, приміром, на Гуляйпіллі – Махновському краї.

На Запоріжжі чимало козацьких могил було знищено за радянських часів, а кам’яні хрести перепущені через дробарки. Були часи, коли примусовий «план до двору» змушував селян здавати вапняк. Тоді в хід пішли не тільки намогильні хрести, а й кам’яні половецькі та скіфські баби. Крім того, коли розорювали степи, також руйнували козацькі могили та скіфські кургани.
Часи змінились. Змінилось й ставлення людей до історії рідного краю. Ось, приміром, як на Гуляйпіллі – славнозвісному Махновському краї. Цими днями, до Проводів тут упорядкували не тільки могили на сучасних кладовищах, а й довкола стародавніх козацьких хрестів, яких тут, в довколишніх степах, безліч – дивом збереглися.
Зокрема, сьогодні, 23 квітня, на Гробки (так на Запоріжжі зазвичай називають Проводи) на центральному кладовищі Гуляйполя прикрасили квітами стародавні козацькі хрести та їхні залишки. Світлини опублікували «Гуляйпільські старожитності» на своїй сторінці «Фейсбука». 


«Подібні хрести були найрозповсюдженішим зразком надмогильних конструкцій дорадянського часу, що виходять корінням з козацької традиції. На диво, їх залишилось не так і багато на центральному кладовищі. Основна їх частина була зруйнована в радянські часи. Переважно використовувались як будівельний матеріал для колгоспного чи індивідуального будівництва. А ті що залишились, знаходяться в занедбаному стані. Така вона коротка пам’ять та повага до предків», - зазначив автор світлин.

Петро Олійник
Всі статті автора


Вибір редакції

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.

Лис
06
Переполох у Тернопільському обласному «методичному курнику» або як посіпаки Степана Барни і Любомира Крупи крадуть гроші в держави (документ)

З достовірних джерел стало відомо, що цього тижня в Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти стався справжнісінький переполох. В цей, за влучним висловом одного педагога «методичний курник», яким при номінальній наявності директора Петровського О.М. фактично заправляє його заступник мадам Когут О.І., несподівано навідалися слідчі Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю (УДСБЕЗ).

Лис
06
Щедрі преміальні чиновників Гусятина на Тернопільщині або Там, за туманами…

Осіння прохолода принесла на Гусятинщину густі тумани, які приховують від пересічного спостерігача не лише обриси об’єктів навколишнього ландшафту, але й діяльність місцевої влади.  Як співається у відомій українській пісні, за туманом нічого не видно…

Лис
02
Як уникнути помилок під час виборчого процесу. Аналіз тернопільського експерта.

 Цієї неділі, 29 жовтня, відбулися вибори у 201-й об’єднаній територіальній громаді (ОТГ) України. Голів обирали й на Тернопільщині - у Зборівській, Лановецькій, Хоростківській і Саранчуківській ОТГ. Волевиявлення відбувалося за тим же сценарієм, що й завжди, - неприбрана до дня тиші агітація, нестача скриньок для голосування, недостатня обізнаність членів виборчих комісій та інші порушення, яких можна уникнути, адже за подібну халатність передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20-ти неоподаткованих мінімумів. Як не повторювати подібних речей, розмовляємо з керівником регіонального представництва Центру політичних студій і аналітики «Ейдос» Ігорем Проциком.