Популярне

Місія хранителів книги. Інтерв’ю з Яною Біленко

Цими днями наша країна відзначає дні працівників освіти і день бібліотекаря. Це особливі дати, які піднімають питання не лише освітнього стану нашої країни, але й показують нам тих, хто часто-густо стоїть за кадром виховання наших дітей, їх мрій і професійних навичок.

Роль вчителя і бібліотекаря в цьому важко переоцінити, адже поряд з батьками саме вони формують дитину, дають їй або світлий поштовх в життя і сили досягати великих звершень, або…

Але наша розмова сьогодні про інше, про тих, хто й досі береже скарб інформації і знань і працює на цій ниві явно не за гроші – бібліотекарі, лоцмани книжних морів. Для того аби зрозуміти, що відбувається всередині цих морів, поспілкувались ми із замісником директора однієї з провідних київських бібліотек для дітей імені Шевченка – Яною Біленко.

-  Розкажіть про вашу бібліотеку і взагалі. про сьогоднішню місію бібліотек?
Центральна бібліотека ім. Т.Г. Шевченка для дітей м. Києва-одна з найстаріших в Києві. Минулого року  ми відзначали  її 95-річчя. Наша бібліотека комплектує фонди всіх дитячих бібліотек та є методичним центром для них.

Отримати детальну інформацію про заклад, ознайомитись з напрямками роботи бібліотеки  можна на  нашому сайті    http://www.shevkyivlib.org.ua.

Сьогодні для швидкого отримання інформації  людині достатньо ввімкнути комп’ютер та ввійти в Інтернет, отже, виходить, що бібліотека, яка виконує функції лише читальні  вже не відповідає потребам сучасності.

Тому зараз місія бібліотек  - об’єднувати людей, робити їх життя цікавішим. Бібліотека повинна бути ідеальним, доступним місцем, культурним осередком, де кожний знайде те, що йому необхідно, а  хтось, можливо, і знайде себе. А дитяча бібліотека-це взагалі окремий світ!

- В чому специфіка роботи саме дитячої бібліотеки?
В дитячій бібліотеці повинно бути цікаво, сучасно, комфортно, весело! Тут дитина повинна не відбувати час, а отримувати позитивні емоції, вчитись, спілкуватись.

Викликати щирий інтерес у дитини неможливо, тому працівник дитячої бібліотеки- це і психолог, і артист, і режисер, і сам дитина.

Дитяча бібліотека сьогодні-це не просто книгарня.  Це - центр дитячого, сімейного дозвілля. Привчати та залучати дитину до читання, до книги використовуючи при цьому ігрові форми-сьогодні необхідно.

Сучасні діти ростуть в перенасиченому інформаційному просторі. Далеко не завжди, на жаль,  цей простір  відповідає потребам розвитку  дитини, формуванню в неї позитивного світогляду. І тут на допомогу можуть і повинні прийти саме бібліотеки.

Хочу звернутись до батьків. Приходьте до бібліотеки! Приводьте своїх дітей! Ми чекаємо на вас і ми працюємо для вас.

- Нещодавно ви проводили круглий стіл із бібліотекарями, презентуючи план стратегії розвитку бібліотек. В чому він полягає і чи має він актуальність в сьогоднішніх умовах?
Саме в сьогоднішніх умовах він і є актуальним! Бібліотеки повинні змінитись, стати не просто сучасними, а потрібними. Ми намагались розробити стратегію розвитку дитячих бібліотек максимально реальною, розраховуючи в основному на власні можливості. Але без суттєвих змін  законодавчо-нормативної бази  країни в сфері бібліотечної справи, досягнути не косметичних, а дійсно капітальних змін ми не зможемо. Тому  мета стратегії полягає не тільки в тому, щоб позначити напрямки розвитку, але й привернути увагу держави до необхідності реформування бібліотечної сфери саме на законодавчому рівні.
Ось ці пункти, що ми виділили і на сьогоднішній день працюємо над їх реалізацією.

1. У сфері законодавчої та нормативно-правової бази країни стосовно бібліотечної справи виступити з ініціативою по внесенню таких змін:
– відміна проведення тендерів на закупки для бібліотек всіх рівнів;
– спрощення процедури «списання-заміна»;
– зменшення кількості звітної документації;
– перехід на електронну звітність;
– законодавчо закріпити право бібліотек на розповсюдження легального електронного контенту;
– роздивитись питання підйому престижу професії бібліотекаря шляхом суттєвого підвищення оплати праці.

2. У сфері зміцнення матеріально-технічної бази бібліотеки:
– проведення ремонтів, заміна існуючих комунікацій, систем тепло- та водопостачання, електромереж з метою дотримання температурного режиму у приміщенні та основних показників рівня освітлення у відділах обслуговування бібліотеки;
– переробка вхідної групи приміщення бібліотеки з метою надання вільного доступу до культурного осередку для користувачів з обмеженими фізичними можливостями у відповідності до прав на вільний доступ до інформації громадян різних категорій;
– забезпечення бібліотеки сучасними системами безпеки.

3. У сфері покращення стану бібліотечного фонду:
– при підтримці органів державної влади почати формування бібліотечного ресурсу, доступного в цифровій формі всім громадянам країни, шляхом залучення приватних установ, які надають послуги по промисловому оцифруванню документів, видань;
– забезпечити збереження бібліотечних фондів як національного культурного надбання, використовуючи новітні технічні засоби;
– створити якісно нову систему послуг, яка б забезпечувала користувачам бібліотек вільний та рівномірний доступ до гарантовано достовірної інформації шляхом створення рівних матеріально-технічних та інформаційних умов незалежно від місця проживання користувача;
– при поповненні бібліотечного фонду приділяти увагу придбанню літератури для користувачів із вадами зору.

4. У сфері масової роботи:
– налагодження зв’язків з бібліотечними закладами європейських країн, у т.ч. шляхом проведення спільних он-лайн конференцій, скайп-зустрічей, вебінарів та ін.
– розширення співпраці із загальноосвітніми та спеціальними навчальними закладами з метою допомоги в інформаційному забезпеченні навчального процесу;
– залучення волонтерів із відповідною вищою спеціальною освітою для організації служби психологічної допомоги у бібліотеці.

5. У сфері впровадження новітніх інформаційних технологій у роботу бібліотеки:
– об’єднання в єдину бібліотечну мережу дитячих бібліотек Києва шляхом налаштування для них єдиної комп’ютерної мережі з підключенням до єдиної електронної бази;
– конверсія каталогів (введення в електронний каталог ретроінформації з карткових каталогів кожної дитячої бібліотеки);
– впровадження електронної книговидачі в усіх дитячих бібліотеках міста;
– впровадження єдиного електронного читацького квитка, що дасть можливість дитині брати книгу в одній бібліотеці, а повертати — в будь-яку іншу;
– створення єдиного інтернет-порталу бібліотек для дітей столиці (організація он-лайн трансляцій знакових подій ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва та бібліотек для дітей столиці через портал, подальше зберігання отриманих даних; як розділ порталу — створення єдиного інтернет-ресурсу власних електронних видань бібліотек для дітей із професійною навігацією);
– перехід до електронного адміністрування та документообігу між дитячими бібліотеками міста шляхом організації єдиного поштового серверу.
 
- Як би ви оцінили роль книги і бібліотекаря в нашій країні?
Книга-це знання, емоція, почуття.
А професійний бібліотекар-це людина, яка здатна бути провідником в світі книг. Саме бібліотеки-це ланцюг, який зв’язує та об’єднує письменника, видавця, читача. І це надзвичайно важливий процес, який  важко переоцінити.

Довідка редакції
Яна Біленко - бібліотекар, замісник директора ЦБ ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва, працює на ниві популяризації української книги і мови, є партнером проекту «Український простір».

Життєве кредо: «Щиро вважаю, що ми приходимо у світ, щоб робити його кращим, залишаючись при цьому собою!».

 

Костилєва Наталія
Всі статті автора


Вибір редакції

Гру
04
Тернопільский інститут: перезавантаження 2.0, Або полювання на відьом і відьмаків триває

В горезвісному Тернопільському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти продовжує свою роботу комісія із люстрації кадрів, мета якої – повне і остаточне очищення колективу інституту від комуністично-медведчуківсько-путінської камарильї, яка впродовж років підступно розвалювала не лише цей заклад, але й систему шкільної освіти області в цілому.

Гру
04
Одразу двоє представників Тернопільщини взяли участь у конкурсі «Кращий бухгалтер України – 2017»

Брати Юрій та Павло Іванечко 30 листопада відвідали найпрестижнішу подію року конкурс «Кращий бухгалтер України» що відбувся у Києві. Незмінними організаторами конкурсу є Бухгалтерський клуб Баланс та інтернет-ресурс Uteka, конкурс відбувається за підтримки Міністерства фінансів України та Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Про сам конкурс та участь у ньому поспілкуємося із учасниками.

Лис
21
«Не потрібно вести людей, вони самі знають куди йти», - майданівець з Тернопільщини – владі.

Сьогодні у Тернополі представники громади і влади вшанували учасників обох Майданів. Дійство під пам’ятником Небесній Сотні було традиційним – відслужили міжконфесійну панахиду, формальне слово сказали керівники міста й області. Серед 2-3-х сотень присутніх – майданівців вкрай мало. Не аналізуємо чому, спілкуємось з одним із них.

Лис
13
Тернопільська бізнес-тренер: «Репутація – це бізнес-інструмент»

На її сторінці у Фейсбук – довгий список занять. Вона допомагає розвивати бізнес, волонтерить у «Ноєвому Ковчезі», займається благодійністю. Олена Дейнека – кандидат економічних наук, доцент економічного університету, координатор кількох бізнесових і волонтерських проектів. Після 23-х років викладання у вишах зрозуміла, що може втілити свої вміння у цікавіших речах. Чим живе сьогодні бізнес-тренер, підприємець і просто людина з великим серцем?

Лис
06
Тернопільський поет ніколи не зупиняється і нічого не боїться

У 2010 р. мистецькі кола Тернополя сприйняли його як чужинця, що керуватиме культурою міста, до якого переїхав не так давно. Він кинув виклик непростому середовищу і зовсім скоро змусив зважати на свою думку. До переліку його талантів додався ще один – управлінський. Шкода, що нині за посадою начальника управління культури та мистецтв Тернопільської міської ради, який завжди дасть інформації на потрібних для синхрону 30 секунд, молоді журналісти часто не бачать масштабу особистості Олександра Смика. Зізнаюсь, останні роки й сама грішила короткими коментарями, які може дати чиновник новинарю, адже він – ходячий інформпривід.