Популярне

Digital у HR: інструменти, автоматизація і використання цифрових технологій в управлінні персоналом

Прогрес не стоїть на місці, й цифрові технології все частіше проникають у різні сфери бізнесу. Не є винятком і HR-процеси. З кожним роком усе більше компаній автоматизують HR-функцію і тим самим спрощують і роблять більш ефективною роботу рекрутерів і менеджерів з персоналу.

До професійного дня HR-спеціалістів (21 вересня) Міжнародний кадровий портал hh.ua публікує результати нового дослідження «Digital у HR».
Як показало дослідження, дев’ять із десяти компаній автоматизували свої HR-процеси. Зокрема, завдяки такій автоматизації майже в половині випадків оптимізований кадровий облік і адміністрування персоналу, третина компаній спростили внутрішні комунікації та ще чверть почали ефективніше підбирати персонал. Кожна сьома компанія використовує комп’ютерні та інтернет-технології з метою отримання більш точної HR-аналітики. І практично стільки ж мають змогу більш ефективно оцінювати і навчати персонал (у тому числі дистанційно), що дає можливість охопити максимальну кількість співробітників і мінімізувати витрати роботодавця.
 

Тих, хто лише починає використовувати цифрові технології у своїй роботі, в першу чергу лякає їхня знеособленість, а вже потім — складність і висока ціна. А ось ті, хто вже встиг оцінити зручність цих інструментів, головними перевагами бачать точність і доступність даних (42% опитаних), можливість пов’язати між собою різні бізнес-процеси (39%) і керувати віддаленими співробітниками (35%), а також синхронізувати роботу HR-відділу з іншими бізнес-підрозділами (28%).
Серед набору digital-інструментів найчастіше компанії використовують джоб-сайти, соціальні мережі й онлайн-інструменти для оцінки кандидатів. Меншою мірою задіяні хмарні технології, системи моніторингу згадок компанії в соціальних медіа й ЗМІ, ERP- і ATS-системи, а також Big Data. Частіше HR-и користуються Desktop-версіями ресурсів, проте і мобільні версії стають доступними все більшій кількості спеціалістів.
 

Як показало опитування, ці інструменти дозволяють відстежувати і виявляти тривалість роботи в компанії і внутрішні переходи (у 29% випадків), виконання KPIs співробітниками (26%), воронку підбору (25%), а також залученість персоналу, термін входження у посаду і ROI HR-проектів.
 

Варто зазначати, що понад 90% представників компаній вважають украй важливим мати Digital стратегію для розвитку бізнесу, але лише кожна шоста компанія сьогодні може похизуватися її наявністю. Майже половина опитаних зазначили, що в їхній компанії вже замислюються над створенням Digital стратегії найближчим часом, і ще третина не мають можливостей і ресурсів для її впровадження.
Дані були отримані в результаті опитування, проведеного Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу hh.ua в серпні 2016 року. В опитуванні взяли участь 312 представників компаній із різних регіонів України.
 

Міжнародний кадровий порталHeadHunter Україна
Всі статті автора

Бізнес

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією