Популярне

В Україні іноземні організації виловлюють науковий потенціал

На даний час, Україна є, по суті, одним з найбільших країн донорів, бо з неї постачають світові, крім природних ресурсів, найцінніший національний ресурс – людей: від різноробів до вчених

Тільки у зв’язку з виїздом науковців та висококваліфікованих спеціалістів втрати України становлять понад один мільярд доларів США на рік. Вплив процесів глобалізації на стан ринку праці наочно видно і на прикладі навіть Івано-Франківської області, де реальністю є “вимивання” з національного ринку праці не тільки перспективних науковців, а й робочих місць з високою і середньою “освітньою місткістю”.

Звертаючись до розгляду процесу інтелектуального “вимивання” з України, відзначимо, що основна причина і провідний чинник цього процесу - нинішня криза вітчизняної науки.

В існуванні проблеми в області фінансування науки сумніватися не доводитися. Узагальнюючи, можна стверджувати наступне: скорочуються об’ємні параметри науково-технічного потенціалу (за такими найважливішими показниками, як чисельність зайнятих і величина витрат); погіршуються його якісні характеристики (відбувається “вимивання” найбільш здібних працівників, наукової молоді, соціально-психологічна деградація працівників, старіння і втрата матеріально-технічної бази НДДКР); звужуються можливості для відтворення наукових кадрів (труднощі в системі аспірантури та докторантури, непривабливість наукової кар’єри для молоді, зменшення будівництва об’єктів науки, криза наукового приладобудування і т.п.).

Крім цього, останнім часом на Прикарпатті спостерігається активність іноземних урядових та неурядових організацій, які намагаються використати перспективні наукові розробки українських вчених для розвитку власних технологій.

Проблема інтелектуальної сфери є однією з ключових в області інтелектуальної безпеки багатьох держав Європи та світу, і носить надзвичайно гострий характер.

Часто вчені та науковці Івано-Франківського національного університету нафти і газу, Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника намагаються реалізувати свій науковий та творчий потенціал в іншій країні, де знаходять там більш високу матеріальну винагороду, необмежені можливості для саморозвитку, краще лабораторне обладнання, більш комфортні побутові умови.

При цьому, країна-донор виявляється у великому програші. Вона втрачає всі капітальні витрати, спрямовані на підготовку цих кадрів. Вітчизняний ринок втрачає найбільш перспективну робочу силу, інтелектуальну еліту, творчий потенціал якої служив першоосновою і запорукою розвитку економіки в умовах НТР. Таким чином, країна-донор погіршує своє сьогоднішнє становище, втрачає перспективи розвитку в майбутньому. Відповідно всі втрати країни-донора обертаються виграшем для іншої країни. За найскромнішими підрахунками, економія США лише в сфері освіти та наукової діяльності склала за останню чверть століття більше 15 млрд. доларів. Прибуток, що отримується від використання іноземних фахівців, у Канаді в 7 разів, а у Великобританії в 3 рази вище суми, виділеної у якості допомоги країнам, що розвиваються. Для цього, іноземними державами часто-густо реалізовуються т.зв. наукові проекти для українських фахівців, що дозволяє їм з мінімальними фінансовими затратами отримати ліцензії на промислове впровадження винаходів українських науковців.

Таким чином, Україна з кожним роком втрачає провідні місця у світовій науці і техніці. Крім того, інтелектуальна еміграція завдає особливо істотний удар по функціонуванню і відтворення наукових шкіл в Україні. Це відбувається насамперед у силу “класичного” принципу формування українських наукових шкіл, заснованого на жорсткій спеціалізації, (у разі від’їзду лідера наукової школи розвалюється вся школа), на противагу “проточною” системі, яка панує в західній науці.

Вивчення світового досвіду показує, що попит на фахівців вищої кваліфікації по регіонах і країнах досить обмежений і міграція носить виборчий характер.

Попит на світовому ринку наукових кадрів вибірковий не тільки за рівнем кваліфікації, а й по дисциплінарній структурі. Найбільшим попитом користуються фахівці в тих наукових дисциплінах, які визначають основні тенденції розвитку сучасної науки і технології, особливо актуальною сферою на даний час є енергетична, де наукові розробки фахівців Івано-Франківського національного університету нафти і газу займають провідне місце не тільки в Україні, але й у всьому світі.

Міграційний приплив у високорозвинені країни працівників, придатних для зайнятості в області інтелектуальної діяльності, веде до підвищення в цих країнах національної безпеки як за допомогою прискорення економічного зростання, так і забезпечення військової переваги. Зменшення втрат від відтоку інтелектуальних мігрантів у країнах-донорах можливо лише частково при реалізації спеціального комплексу заходів міграційної політики, до розробки якого в Україні ще не приступали. Цілком очевидно, що назріло питання про розробку цілісної системи державного регулювання національного ринку праці з урахуванням впливу на нього світового ринку робочої сили. Пише styknews.info/

Івано-Франківськ

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.

система комментування CACKLE

Вибір редакції

Вер
20
Тернопільська САД піаритиме своє керівництво на місцевому телеканалі за 130 тисяч

Служба автомобільних доріг у Тернопільській області віддасть 130 тис. грн місцевому телеканалові «ІНТБ» за висвітлення своєї діяльності. Відповідний договір підписали з ПП «Телерадіокомпанія «Смайл».

Чер
21
Мости Тернопільщини доглядатиме ексфірма батька керівника місцевої САД

Служба автомобільних доріг у Тернопільській області віддасть 52 млн грн ТОВ «Спец-Буд Стандарт» за поточний дрібний ремонт та утримання штучних споруд на автомобільних дорогах державного значення в Тернопільській області.

Реклама
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією