Популярне

Громадянське суспільство: українські реалії

Громадянське суспільство – умова розвитку демократичної держави. Визначення поняття «громадянське суспільство» залишається актуальним і в наші дні. Так, цим питанням цікавились мислителі від Античності до сучасних науковців.

Серед українських дослідників визначення «громадянського суспільства» та його дослідження стосується таких науковців як:  Б. Кістяківський, В. Липинський, В. Ісаїв, Т. Розова, М. Бойчук та ін.
Громадянське суспільство - необхідна умова формування правової держави, створення надійних гарантій свободи особистості. Ми розуміємо, що один індивід не може наповнювати цілий інститут, створити громадянське суспільство, а це веде до того, щоб створити подібний феномен потрібно, щоб особистий інтерес зливався з інтересами певної групи, до якої входить індивід. Така сукупність індивідів і утворюють громадянське суспільство.
Для того, щоб існувало таке суспільство потрібне сприятливе середовище.  Первинними умовами для такого процесу виступають: сім’я, цінності, церква, професійні об’єднання.
На сьогоднішній день, в Україні слабо розвинений інститут громадянського суспільства. Політологи зазначають, що певний прорив у цьому напрямку зробила революція Гідності, адже створені організації, спілки дають можливість подальшому розвитку громадянського суспільства, бо вони об’єднані за інтересом і відстоюють власні потреби. На нашу думку, існування інститутів громадянського суспільства завжди були в певній мірі де-юре існування на папері, а де-факто – їхня бездіяльність, покладена на інтровертність українців, певний страх, перевагою особистості над громадянством.
Для прикладу, хочемо навести Закарпатську область, Воловецький район. Тут, станом на 2013 рік  43 громадські організації. Якщо запитати пересічних мешканців району про їх існування, то мало хто буде знати що таке громадські організації та їх наявність у районі. З цього випливає наступний факт, що станом на сьогодні громадські організації не здатні виконувати своїх функцій та прав. На нашу думку, ця ситуація існує через непоінформованість своїх ідей та цілей.
У краї наявно 63 районні організації політичних партій. Існують ті ж самі проблеми, що й з громадськими організаціями. Основними функціями політичних партій виступають: представництво інтересів, комунікативна, інтегративна, підбір еліт та ін.., хотілось би відзначити за функцію підбору еліт. У Воловецькій районній раді представлено депутати від Воловецьких районних організацій: Партії регіонів, «Батьківщина», «Єдиний Центр», «Фронт змін». Проблема виникає в церкуляції еліт, а точніше в її закостенінні. Депутатами ради часто стають люди, які представляють більш відомі політичні організації. Таким чином, інші політичні організації не здатні рекрутувати власну еліту. На нашу думку, проблема полягає в слабій комунікації організацій з населенням, і як наслідок не можливість інтегрувати його, знайти прибічників до політичної сили.
Деякі вчені українознавчі зазначають, що проблема громадянського суспільства полягає в проблемі ідентичності. Цю кризу вони вбачають в тому, що в державі існують мовні, регіональні розбіжності, що гальмують інтеграційні процеси.  Кузьо Т. зазначає, що без національності держава не має необхідних передумов для створення громадянського суспільства, дієвої конституції, законів громадянства. Ядром громадянського суспільства є «основна нація».
В Україні існує недовіра до влади. Саме суспільство не залучене до громадсько-політичної діяльності. Причина полягає в бідності населення, а також в незнанні своїх прав та свобод.
На нашу думку, однією із запорук розвитку громадянського суспільства покладено на еліту.  Український досвід показує, що існування в органах державної влади людей з комуністичним минулим, які служили і підтримували ідеї радянського минулого стало гальмом генерації еліт. Тобто, вони не здатні були піднести свідомість громадян на інший, новий, якісний рівень.
Низька діяльність громадських організацій – одна з вагомих проблем Української держави.  В колі науковців завжди точиться дискусія про перспективи розвитку громадянського суспільства. Прогнози існують різні і стільки, скільки існує точок зору. Але Україні потрібно взяти досвід роботи громад в інших країнах. Тоді українці побачать, що вирішити власні питання можливо і це залежить лише від них. Сподівання, що «хтось на верху прийде і вирішить як покращити роботу ліфту у житловому будинку» - це не вихід із проблеми. Ніхто це не зробить окрім нас. Брак нової моделі поведінки тягне за собою ту, яку ми мали ще з часів СРСР, а це: схильність до вождізму, конформізм та інші речі.
Отже, можемо підбити підсумки. Розвиток громадянського суспільства в Україні низький. Така ситуація склалась через неможливість взаємодії влади та суспільства і загальна пасивність українців. Дану проблему можна вирішити наступним чином: по-перше, створюючи громадську організацію потрібно мати чітку мету, яка б могла бути зрозумілою для громади. По-друге, створення чогось нового завжди потребує поінформованість. Якщо ж інститути хочуть діяти, а не існувати, вони повинні інформувати громаду про своє створення, про свої цілі, пропагування ідей, щоб залучити інших до структури. По-третє, залучати громаду до «маленьких справ», тут мається на увазі, що залучити людей до вирішення проблеми означає показати їй, що вона потрібна суспільству.
Наша активність – прямий шлях до розвитку нової України. Даний процес дещо затримався. Звісно, що всі ми розуміємо стихійно громадянське суспільство не виникає. Молоде покоління зможе втілити форми такого суспільства. Якщо ми мобілізуємось, інтегруємось, залишивши певні морально-психологічні проблеми, то обов’язково здобудемо незалежність.

Іннеса Свіца
Всі статті автора

Суспільство

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.

система комментування CACKLE

Вибір редакції

Реклама
- фільми в кінотеатрах України

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією