Популярне

Історія Збаража

Перша літописна згадка про Збараж як укріплене городище Галицької землі, що розкинулося на мальовничій Подільській височині, на обох берегах річки Гнізна, належить до X ст. Згадується про нього у хроніці польського автора Прокоша.

Про старий руський замок є відомості і під 1211 р. в літописах. Після смерті 1205 р. галицько-волинського князя Романа Мстиславовича за ці землі велася міжусобна бо­ротьба, скориставшись якою угорський король Андрій II і польський князь Лєшек Білий уклали договір про поділ Галицької землі та Волині. Збараж захопив Лєшек, але після вигнання 1219 р. угорців з Галича, він не зміг утримати в руках волинської землі.

Щодо походження назви міста єдиної думки немає. Одні дослідники стверджують, що слово “Збараж” походить від слова “збір , аргументуючи, що тут руські князі збирали своїх воїнів, йдучи на рать. Тому автор “Повісті врємєнних лет” називає його “Збираж”. Інші думають, що назва “Збараж” походить від прасло­в’янського слова “бара” — заболочена місцевість.

Перша згадка про Збараж з кінця XIV ст. розповідає про литовського князя Корибутовича, онука Ольгерда, який вибрав для поселення два міста в Галичині — Збараж і Вишнівець. У 1430 р. Збараж захопили прихильники литовського князя Свидригайла.

А з 1434 р. місто стає столицею удільного князівства Василія Несвіцького, рід якого походить з Несвіча біля Луцька. Щоправда, в одному з актів за 1461 р. князь чомусь названий Несвізським, що вказує на його можливе походження з білоруського Несвіжа і родинну належність до туровопінських Рюриковичів.

Збараж не був заснований князями Збаразькими і не від них походить його назва. Вони, ставши власниками міста, прийняли назву і титул князів Збаразьких. Їх родовою емблемою тоді було зображення Святого Юрія у вигляді вершника, що нищить списом змія. Очевидно, тоді ж ця відзнака стала гербом міста Збараж.

Син князя Семена Васильовича — Андрій, одружившись з Анною Гербуртівною, залишив п’ять синів, з яких Юрій володів 1570 р. четвертою частиною Збаража. Другий син Стефан, вітебський воєвода, одружений вдруге з княгинею Мстиславською та втретє з Доротою Фірлеївною, 1555 р. заснував замок і місто Сураж. Третій син Микола (помер у 1574 р.,) був кременецьким старостою, одружений з Ганною Дешпотівною, вдовою Андрія Сангушка. Його син Януш (помер у 1608 р.) залишив від шлюбу з Анною Четвертинською двох синів Єжи й Христофора. молодший Христофор Збаразький (помер у 1627 p.), крем’янецькии староста й коронний конюший, улюблений учень видатного вченого Галілео Галілея, відомий завдяки своїй успішній дипломатичній місії у Стамбулі 1622-1623 pp. та оспіваний тогочасним польським поетом Самуїлом Твардовським, автором поеми про польсько-козацькі війни XVII ст.

Перебуваючи у 1612 р. у Венеції, Христофор познайомився з видатним теоретиком і практиком італійської військової архітектури того часу Вінченцо Скамоцці (1552—16161 pp.). Ймовірно у цьому ж році і замовив йому проект Збаразького замку, будівництво якого розпочалося пізніше, приблизно 1620 р. і тривало майже 8 років. Роботи проводив фла­мандський інженер Генріх ван Пеене, а фортефікатором пра­цював італієць Андреа дель Аква.

Після смерті князя Єжи Збаразького у 1631 p., який помер на банкеті на честь закінчення будівництва Збаразького замку, місто потрапило до його близьких родичів Вишневецьких герба “Корибут”. Племінник князів Збаразьких Януш Вишневенький, а потім його син Дмитро Вишневенький (помер у 1682 р.) укріпили замок. Проте сильні вали з січеного каменя, високі коші, фланги, парапети і 50 гармат не врятували фортецю від війська Б.Хмельницького, який у 1648 р. взяв її без бою.

Після програної битви під Пилявцями поляків охопив такий жах, що вони без жодного пострілу покинули замок. Через рік Б.Хмельницький знову обложив замок у Збаражі, який тоді обороняв Ієремія Вишневецький. Твердиню врятувала лише Зборівська угода.

Про місто Збараж і його замок писав мандрівник Ульріх Вердум, який у 1670 і 1672 pp. перебував у цих краях: “Збараж це місто з титулом князівства, яке належить князеві Дмитрові Вишневецькому. Новий Збараж лежить на рівнині біля великого лісу, а Старий Збараж на горі, який за пів милі від нового. Це гарний замок з б’ьгого каменя, високопобудований. Новий замок на самому початку козацького бунту був спустошений, від нього не залишилось нічого, крім великих руїн, які вже здалеку б’ють в очі своєю білизною.”

Внаслідок Збаразької битви 1649 р. і сильного поруйнування міста у 1653 р. Сейм прийняв ухвалу провести ревізію Збаража з метою більш конкретного визначення понесених збитків. Новий напад 1675 p., на цей раз турків під керівництвом Ібрагіма Шишмана, призвів місто до нового занепаду. Сейм 1677 р. змушений був прийняти ухвалу: “Для відновлення дідичного міста Єжи Вишневецького… звільнити його від королівського ида на 12 років”.

У 1707 р. у Збаразькому замку відбулася зустріч російського царя Петра І, польського короля Августа II та українського гетьмана І.Мазепи.

За доби короля Августа III у 1744 р. Збараж потрапив до рук великого коронного гетьмана Юзефа Потоцького. А після його смерті — до сина Станіслава, а далі — онука Вінцента, котрий помер 1825 р. Його вдова Гелена з роду Масальських вийшла згодом заміж за бельгійського князя Де Ліня. Збаразькими маєтками, власники яких жили у Франції, управляла довгий час дрібна шляхетська родина Соханік. Де Лінь хотіла відвідати Збараж, щоб на місці ознайомитися із станом справ, але Соханіки завжди відмовляли її від цього, лякали нездоровим кліматом, різними пошестями у місті. Нарешті, княжні Де Лінь увірвався терпець, і вона доручила управителю своїх маєтків на Буковині Тадеушу-Владиславу Нєментовському, який був нотаріусом у Кіцмані, продати Збаразький ключ. Нєментовський частину маєтків розпродав, а решту, включно зі Збаразьким замком, купив у 1893 о. сам.

Проте він не довго тримав цей маєток. Саме тоді австрійська влада хотіла перетворити Збараж у кліматичну місцевість, і в зв’язку з цим доручила Нєментовському вичистити його ставки, звідки влітку вилітали хмари комарів. Не маючи коштів, він у 1904 р. продав Збаразький замок і маєток євреям братам Явецам, які володіли ними до Другої світової війни. Старший з братів — Еміль був власником 170-ти моргів поля, 240-ка моргів лісу, 2-х водяних млинів та Ивоварного заводу. Маючи заборгованість перед банком і приватними особами в сумі 170 тис. злотих, він змушений був у 1937 р. здати свій маєток в оренду місцевим купцям Шулеру та Пудлицю. З 1928 до 1934 р. Еміль Явець обирався бургомістром Збаража.

Наше

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.

система комментування CACKLE

Вибір редакції

Січ
18
SettlePay Wallet: гайд з цифрового гаманця

Часи недовірливого ставлення до ринку криптовалют давно минули, і сьогодні дедалі більше українців цікавляться технологією блокчейн. В цьому є сенс, адже інвестиції в цифрові гроші окупаються в рекордно короткі терміни, а можливості сучасних платіжних сервісів дозволяють не просто переводити фіатні кошти в криптовалюту, а й розплачуватись їй в онлайн- та офлайн-магазинах.

Гру
25
Різдво в календарі та в серцях українців

Цьогоріч Різдво набуло особливого та сакрального сенсу, адже позбулося багатьох зовнішніх атрибутів, залишивши лише віру та традиції. Кожна людина сьогодні відчуває себе двояко, адже постала перед світом оголеним нервом з усіма своїми радостями та бідами.

Лис
02
Заміна акумулятора на смартфоні. Чому не варто заощаджувати?

Акумулятор – один із найважливіших компонентів смартфона. Ефективна батарея впливає на загальний комфорт використання мобільного обладнання. Буває так, що цей компонент раптово виходить з ладу або просто зношується, тому варто знати, що робити, якщо автономність мобільного телефону вас не влаштовує.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією