Популярне

Заповідник «Хортиця»

Національний заповідник «Хортиця» - єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період історії людства з часів далекого палеоліту (35 тис. років тому) до XX століття.

Заповідник «Хортиця» занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятка національного значення. На його території згідно «Реєстром пам'яток історії та археології, розташованих на території Національного заповідника «Хортиця» нараховується 63 пам'ятки археології та історії (з них реєстрові державні номери мають 33 об'єкти, в стадії постановки на державний облік знаходяться 10, визначається статус 20 пам'яток). 

Частина з них складають єдині історико-ландшафтні об'єкти і тому є комплексними. Ступінь дослідження пам'яток нерівномірна.

На Хортиці свого часу побували князь Олег, Ігор, княгиня Ольга, Володимир Мономах. За легендою, на чорній скелі навесні 972 року загинув князь київський Святослав.

Найголовніша легенда Хортиці - це Запорізька Січ і скарби запорозьких козаків. Виникнення Січі датується 1552-1557 роками, коли Дмитро Вишневецький заснував перше укріплене містечко на Хортиці. Пізніше козацькі містечка поширилися на правий берег Дніпра і на південну половину острова.

У 1577-1578 роках тут улаштував свій табір проводир козацького загону Яків Шах, звідки він робив набіги на турків і татар. Нові укріплення побудував в 1617 році Петро Конашевич-Сагайдачний, і ще в XIX столітті в західній частині острова можна було бачити сліди валів, куренів і церкви. Поступово володіннями Січі стали, крім Хортиці, і навкоколишні невеликі острови на Дніпрі, частина земель по обидві сторони Дніпра, включаючи Великий Луг - примикає до Дніпра величезну ділянку степу в Олександрівському повіті (Олександрівськ - назва до 1921 року сучасного Запоріжжя). Про те, що в Запорізькій Січі накопичувалось чимало скарбів, по перевазі, видобутку, відбитої у турків і татар, мається безліч свідчень. Частина видобутку йшла на формування «військової скарбниці» - скарбниці війська Запорізького, а інша частина поділялася «товариством».

Запорізьку Січ було ліквідовано в 1775 році, а козаків насильно переселили на Кубань.

Археологічні дослідження Хортиці ведуться до цих пір. Досліджується також і дно Дніпра в околицях острова. У 1995 році під час підводних археологічних робіт біля острова Канцеровского була знайдена шабля XVI - початку XVII століття, виготовлена ??на Кавказі або в Ірані. Однак більша частина Хортиці досі залишається недослідженою.

Різноманітність природних комплексів є причиною незвичайного видового багатства рослинного і тваринного світу. Флора і фауна Хортиці відрізняються значною видовою різноманітністю (21% від загальної кількості флори на території Україні і 48% від загальної кількості фауни хребетних тварин). Останній момент стає ще більш переконливим при порівнянні з світами флори природних заповідників, спеціально організованих для збереження дикої природи.

На території Україні не збереглося жодного аналога Хортицького природного комплексу.

Наше

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Тра
14
День матері: символіка, молитва та безумовна любов

День матері - це дуже символічне свято, адже відзначає не просто жінок, що народили дітей. В ньому йдеться, про ніжність вселенського масштабу, про молитву, яку вони завжди носять у своїй душі, про дім, куди ми вже дорослими повертаємося по силу, наснагу і безумовну любов.

Бер
30
Надання послуг фулфілменту в Тернополі: що це таке і як воно працює?

Фулфілмент - це процес зберігання, управління та доставки товарів клієнтам. Це важлива складова успіху будь-якого бізнесу, який має онлайн-присутність. Фулфілмент-центри надають комплексні послуги, які включають зберігання товарів, управління запасами, обробку замовлень, упакування та доставку.

Лют
21
Thedex Cloud - Криптопроцесинг для вашого бізнесу

Криптопроцесинг - це відносно нова технологія, яка набирає популярності в сучасному цифровому світі як серед підприємств, так і приватних осіб. Це безпечний, економічний та ефективний спосіб обробки онлайн-платежів.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією