Популярне

Заповідник «Хортиця»

Національний заповідник «Хортиця» - єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період історії людства з часів далекого палеоліту (35 тис. років тому) до XX століття.

Заповідник «Хортиця» занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятка національного значення. На його території згідно «Реєстром пам'яток історії та археології, розташованих на території Національного заповідника «Хортиця» нараховується 63 пам'ятки археології та історії (з них реєстрові державні номери мають 33 об'єкти, в стадії постановки на державний облік знаходяться 10, визначається статус 20 пам'яток). 

Частина з них складають єдині історико-ландшафтні об'єкти і тому є комплексними. Ступінь дослідження пам'яток нерівномірна.

На Хортиці свого часу побували князь Олег, Ігор, княгиня Ольга, Володимир Мономах. За легендою, на чорній скелі навесні 972 року загинув князь київський Святослав.

Найголовніша легенда Хортиці - це Запорізька Січ і скарби запорозьких козаків. Виникнення Січі датується 1552-1557 роками, коли Дмитро Вишневецький заснував перше укріплене містечко на Хортиці. Пізніше козацькі містечка поширилися на правий берег Дніпра і на південну половину острова.

У 1577-1578 роках тут улаштував свій табір проводир козацького загону Яків Шах, звідки він робив набіги на турків і татар. Нові укріплення побудував в 1617 році Петро Конашевич-Сагайдачний, і ще в XIX столітті в західній частині острова можна було бачити сліди валів, куренів і церкви. Поступово володіннями Січі стали, крім Хортиці, і навкоколишні невеликі острови на Дніпрі, частина земель по обидві сторони Дніпра, включаючи Великий Луг - примикає до Дніпра величезну ділянку степу в Олександрівському повіті (Олександрівськ - назва до 1921 року сучасного Запоріжжя). Про те, що в Запорізькій Січі накопичувалось чимало скарбів, по перевазі, видобутку, відбитої у турків і татар, мається безліч свідчень. Частина видобутку йшла на формування «військової скарбниці» - скарбниці війська Запорізького, а інша частина поділялася «товариством».

Запорізьку Січ було ліквідовано в 1775 році, а козаків насильно переселили на Кубань.

Археологічні дослідження Хортиці ведуться до цих пір. Досліджується також і дно Дніпра в околицях острова. У 1995 році під час підводних археологічних робіт біля острова Канцеровского була знайдена шабля XVI - початку XVII століття, виготовлена ??на Кавказі або в Ірані. Однак більша частина Хортиці досі залишається недослідженою.

Різноманітність природних комплексів є причиною незвичайного видового багатства рослинного і тваринного світу. Флора і фауна Хортиці відрізняються значною видовою різноманітністю (21% від загальної кількості флори на території Україні і 48% від загальної кількості фауни хребетних тварин). Останній момент стає ще більш переконливим при порівнянні з світами флори природних заповідників, спеціально організованих для збереження дикої природи.

На території Україні не збереглося жодного аналога Хортицького природного комплексу.

Наше

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією