Популярне

Чинник сили у міжнародних відносинах

Зараз, коли на Сході України відбувається військове протистояння, важливим є визначити в чому сила наша та противника.  Мабуть,  вживаючи термін «сила» будь-який перехожий українець прив’язуватиме даний термін з фізичною силою та військом (якщо розглядати в контексті держави, міжнародних відносин). 

Але дане поняття потрібно розглядати у широкому значенні. Для нас сила – виступає сукупністю усіх можливостей ( військо, ресурси, природа та інші фактори), які існують у держави для задоволення своїх інтересів.  Потрібно відмежувати поняття «сила» від терміну «реальна сила».  Щодо другого терміну, то під «реальною силою» виступають ресурси держави наявні в даний момент часу, вони мобілізовані для здійснення зовнішньої політики. Чи полягає сила у могутності? Могутність – характеристика держави, яка проявляється у спроможності певної держави чи (політичного утворення) нав’язувати свою волю іншому політичному утворенні. Тобто, на даний момент розрізняємо «сила», «могутність», «реальна сила». З боку теоретиків міжнародних відносин виступає певний доробок в дану плані. Так, Г. Моргентау виділив такі елементи сили:

 • географічне розташування
 • Військовий потенціал,
 • Статус держави,
 • Лінія кордонів,
 • Рельєф,
 • Промислове виробництво,
 • Кількість населення,
 • Якість дипломатії.

Деякі вчені вважають, що даний поділ можна звести до трьох груп:

 • Політичні елементи сили,
 • Психологічні елементи сили,
 • Економічні елементи сили,

Якщо дивитись на українські елементи сили, то в нашому випадку є: наявний військовий потенціал, бойовий дух, патріотизм, сила волі те, що немає у противника, щодо зброї то ситуація тут зрозуміла.

Статус держави на міжнародній арені – це величезна прогалина в роки незалежності. Адже ми змогли досягнути «велике занепокоєння» з боку певних країн.

Лінія кордонів вона наявна, але як виявилось слабо підкріплена за нами. За типологією кордонів К. Хаусхофера є такий тип як кордон що розпадається і для нього він характеризує такі ознаки:

1.    роззброєна,
2.    відкрита для проникнення, підриву, вилазок.

Рельєф, наявність корисних копалин, промисловий потенціал зробили нашу Україну ласим куском для інших держав. Тобто, можемо сказати, що в цьому пункті наша могутність.

Кількість населення пункт, що є болючим, адже через хвороби, військові дії, низький соціально-економічний розвиток приріст населення не є додатнім.

Якість дипломатії – досить на належному рівні на проміжку цього періоду. Але до даного фактору ми б віднесли якість політичної еліти. Щось вийшов із вжитку термін «люстрація». Очистились?

Аналізуємо політичні елементи сили: устрій тут унітарність, єдність – сила.

Психологічні елементи – українці наполегливі, винахідливі, спроможні до адаптації.

Економічні елементи – наявна сировина, але низька фінансова сила.

Хоча поки ми аналізуємо в чому наша сила, то давно вже прораховано «чужими» нашу слабкість. У нас існує сила і реальна сила якою ми стримуємо агресора на європейському континенті!
 

Іннеса Свіца
Всі статті автора

Суспільство

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.

система комментування CACKLE

Вибір редакції

Реклама
- фільми в кінотеатрах України

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією